BESİN TAMAMLAYICILAR

 

Doç Dr. Osman İMAMOĞLU*

        Antrenman ve beslenme sportif başarıda partnerdir. Birinci olarak antrenman etkisi doğru teknik,yoğunluk ve antrenman kapsamı ile en üst düzeye çıkarılır.Diğeri dinlenme ve yenilenmedir. Dinlenme ve yenilenmede uyku ve beslenme karar vericidir. Günümüzde yeterli miktarda doğru besleyici maddeleri almak zordur. Bu nedenle değişik amaçlı ürünler geliştirilmiştir. Sporcular tarafından başarı için kullanılan bu ürünler: Protein konsantrasyonları, amino asit ürünleri, karbonhidrat ve enerji konsantreleri, vitamin ve mineral konsantreleri, molke ürünleri, diyet Ürünleri, çikolatalı programlar veya ürünler, L-karnitin-/Lecithin ürünleri ve Kreatin Monohidrat olarak sayılabilir.

Ergojenik yardımcılar veya suplementlerin kullanım amaçları:

        Vücut için (özellikle kassal kasılma için) gerekli enerjiyi sağlamak, kas kütlesi ve kuvvetini artırmak, dayanıklılık kapasitesini yükseltmek,egzersiz sırasında oluşacak yorgunluğun daha geç ortaya çıkmasını sağlamak, antrenman ve müsabakalar sonrası ve ara devrelerde toparlanmayı hızlandırmak, egzersiz sırasında oluşabilecek oksidanlar ve laktik asit gibi ürünlerin zararlı etkilerini yok etmek olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin sporcularda genel kullanım nedenleri:Küçük hacimle yüksek seviyede besleyici madde taşımaları, yağ –kolesterol ve pürin gibi maddelerden yoksun olmaları, kullanılabilirliklerinin kolay ve her yere taşınabilmeleri, her spor dalının özel ihtiyaçlarına göre çeşitli özelliklerde üretilmeleri ve o amacı uygun şekilde yerine getirebilmeleri, sağlıklı ve özel bir beslenme tamamlayıcısı olarak kabul görmeleri olarak sayılabilir. Bilinçli ve doktor kontrolünde kullanımları ile performans artımı sağlarlar ama yanlış veya zamansız kullanımları asla olmamalıdır.

Sporcularda suplementlerin alınması için 10 neden:

        1- Sporcular (ağırlık sporcuları) en düşük faaliyetlerde de besin borçlanmasına girebilirler: Performans sporcuları üst seviyede faaliyetlerine göre vücutlarında çeşitli besin eksiklikleri ile karşılaşabilirler. Beslenme suplementleri böyle borçlanmaya karşı etkili bir koruma sağlar.

        2- Modern beslenme gerekli miktarda bütün beslenme maddelerini vermeyi garanti edemeyebilir: Zamanımızda bütün gerekli beslenme maddelerinin arzu edilen miktarda normal beslenmeyle alınabilmesine inanmak hemen hemen bir hayaldir. Mikroplar (Pestizidler) ve hormonların modern ülkelerde ve doğal endüstrileşmiş ülkelerde besin hazırlama teknikleri besinlerin besleyici değerini düşürmektedir. Bu hakikat hareketsiz insanlarda (Özellikle şehirli insanlar) çok zararlı sonuçlara yol açar, sporcularda da antrenman ve müsabakalarda bedensel sınırlarına götürebilir ve bu feci sonuçlar ortaya çıkarabilir.

       3- Sporcular az hareket eden insanlardan daha fazla yüksek besleyici madde ihtiyacı duyar: Modern beslenme sadece uygun olmayan besin maddelerini sağlamakla kalmaz. Sporcular ve diğer kurala uygun antrenmanlı sporcular ekseriya besleyici maddelere daha yüksek oranda ihtiyaç duyarlar. Çünkü bedensel dış yüklenme artmıştır.Şayet günlük önerilen beslenme optimum alınsa bile muhtemelen yeterli olmayabilir.Çünkü kurallı antrenman yapanların besin ihtiyacı resmi günlük öneriler ile hemen hemen daima sağlanamaz.

        4-Spor disiplinine uygun beslenmede suplement kullanımı seçilmiş bir metottur:Farklı spor disiplinlerinde farklı beslenme ihtiyaçları ortaya çıkar. Örneğin yüksek kuvvet kullanan sporcular daha çok protein, buna karşılık dayanıklılık sporcuları ise daha çok karbonhidrat tüketirler. Birçok durumda suplementlerin alımı sadece sağlık için değil aynı zamanda performansı yükseltmek için sporculara yüksek besleyici madde sağlar. Daha fazla enerji ve dayanıklılık, yağların yakımı etkisi ile daha az yağlı vücut, yüksek testestoron etkisi veya diğer besinlerin etkisi ile daha fazla kas kütlesi sağlarlar.

        5- Suplementlerin bir çok önemli maddeleri normal beslenmede yetersizdir:

Suplementler alımı ile normal beslenmede alınamayan bazı maddeler vücuda alınabilir. Suplementler bağışıklığı kuvvetlendirme, vücuda uygun yağ yakma metabolizmasının uyarılması,testestoron üretiminin yükselmesi gibi çok yönlü faydaları vardır. Sağlıklı beslenme, daha fazla yağ yakımını artırma ve doğal kas kütlesini büyütmek için gerekli görülürler.

        6-Suplementler besin maddelerini ve kalorileri yüksek miktarda almaksızın belirli besleyici maddelerini yüksek miktarda verebilirler: Bazı durumlarda belirli besleyici maddelerin uygunsuz veya optimal olmayan miktarda alımı olabilir.Bunların sağlanması için çok miktarda besin ve kalori alımı gerekebilir.Örneğin vücuda yeterli miktarda pyruvat alımı için teorikte günde 8 kırmızı elma yenmelidir.

        7-Belirli besleyici maddeler suplement şeklinde alım ile en iyi şekilde emilir:

Bazı çalışmalara göre Folik asit, vitamin K gibi özel besinler vücutta az değerlendirilebilirler. Şayet bunlar normal besin kaynakları yerine suplementlerle alınırlarsa arzu edilen şekilde daha iyi emilirler.

        8- Suplementler kalorisi azaltılmış beslenmede depolar için koruyucu bir fonksiyona sahiptirler: Sporcularda kalorisi azaltılmış diyet yapılır. Bu mümkündür. Fakat vücut bu esnada bazı besleyici maddeleri sağlayamaz ve performans düşer. Suplementler faydalı beslenme maddeleri ile vücuttaki borçlanmaya karşı korurlar.Gerekli besleyiciler suplement şeklinde alındığı sırada gerekli olan kaloriler alınır ve diyet tahribatları ortaya çıkmaz.

        9- Suplementler psikolojik ve fizyolojik olarak sigorta polisleridir:

Optimal beslenmeye rağmen vücudun gerekli olan besinleri yeterli oranda alıp alamaması ile performans sporcularının ihtiyacının karşılanması hiçbir zaman kesin olamaz.Testlerde suplementler bakım tedbirleri ve sigorta polisleri olarak bulundu. Bazıları bedensel güç verirken bazıları ise psikolojik ve motivasyonel etki sağlarlar.Güvenli antrenman ve beslenme teknik olarak beraberdirler. Antrenmanı ve beslenmesi iyi olan sporcular kendine daha fazla güvenirler.

        10- Suplementler performansı yükselten etkiye sahiptirler:

Bunların alımı ile besin borçlanmasından kurtulunur. Suplementler alınırsa performans sporunda faaliyet daha yüksek seviyede yapılabilir.

Performans uyumlu beslenme arkadaşları:

Protein konsantreleri:

        Yüksek ve çok yüksek yoğunluktaki çabukluk, kuvvet, çabuk kuvvette dayanıklılık ve dayanıklılık antrenmanlarında, yüksek yüklenmelerde iştahsızlık ortaya çıkmasını engellemek ve kas dokuda kayıp olmadan yağları yakarak kilo verebilmek için alınabilirler. Optimal arzu edilen kas büyümesi ve yağ yıkımını desteklerler. Vücut geliştirme, dayanıklılık sporları, vücudu şekle sokma, mücadele sporları, kas geliştirmek isteyen ve yağları yakmak isteyen tüm sporcular için uygundurlar. %80-95 proteinli konsantreler yoğun antrenmanlardan sonra uygundur.

Amino Asit Ürünleri :

        Ürünlerden bazıları yüksek değerli amino asitlerin hemen sağlanması ile yoğun- ağır antrenmanda kasların yenilenmesi ve gelişmesini sağlarlar. Bir kısmı kısa sürede amino asitlerin emilimi sağlamak yanında sadece hızlı emilme değil BCAA’lar nedeni ile hızlı kas yapımı ve kasların güçten düşmesini önlerler. Kaslar, kemikler ve dokuların yapımı, bağışıklık sistemi için temel enerji verici ve yüksek performans için kullanılırlar. Bir kısmı da yoğun antrenmanlar süresince metabolizma içinde enerji üretme ve ihtiyaca cevap verebilme kapasitesine sahiptirler. Yoğun antrenmanda yıkım öncesi kasları desteklerler. Kütle kaybını telafi edicidirler.
Karbonhidrat Ürünleri: Glikoz, fruktoz, sakkaroz, glikoz polimerleri veya bunlar
ın bir kaçının bir arada toz yada sıvı olarak verilmesini içerirler. Bir kısım ürünler; dayanıklılık sporcuları için ve yoğun antrenmanla yağsız vücut kütlesi (yağsız kütle artışı ve yağsız kaslar geliştirmek) için enerji kaynağı, kas yapımı ve protein temini için güç ve yenilenme için alınırlar. Bir kısmı şampiyonlar için çok yüksek performans sağlayan kas yapıcı ve kilo aldırıcı sportif bir besin iken bazıları yoğun antrenman sayesinde profesyonel kas büyümesi için gereklidir. Sporcuların yoğun enerji ihtiyaçlarını kısa ve orta zincirli karbonhidrat zinciri ile hemen ve uzun vadede karşılarlar. Bir kısmı ise ani enerji kaynağı olma yanında antrenmanda kaybedilen ve boşalan karbonhidrat rezervlerini doğrudan karşılayacak, çok kısa bir zaman içinde tekrar kullanılabilir hale getirecek veya antrenmandan sonra glikojen rezervlerini doldurarak toparlanmayı artırmak için kullanılırlar.

Karbonhidrat- Protein Karışımları:

         Bu ürünler karbonhidrat depolarını çok iyi doldururlar. Hızlı ve profesyonel kasları geliştirmek ve yağların yıkımını artırmak için uygundurlar. Antrenmandan sonra optimal bir toparlanma sağlarlar. Yağları artırmaksızın hızlı ve etkili bir kas yapımı ortaya çıkar. Doping yapmaksızın anabolik etki sağlarlar. Bu ürünler vücuda enerji metabolizması için hem karbonhidrat (Her ürüne göre %75 den %91’e kadar), hem de kas gelişimi için proteinler (Her ürününe göre %9’dan % 25’e kadar) sağlarlar. Bunlar antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında alınabilirler.Bunun dışında ideal ara öğün yiyecekleridir veya antrenmansız ağırlık artışı içinde alınabilirler.

Vitamin Ürünleri:

        Sportif aktivite de yükselmiş bir vitamin ihtiyacının karşılanması, kuvvetli bedensel yüklenmede bağışıklık sistemini artırma veya serbest radikallere (zararlı maddelere) karşı vücut koruma fonksiyonunu artırmak için alınabilirler.

Mineral Ürünleri:

         Performansı yükseltmek, kuvvetli bedensel zorlanmalarda terleme ve diğer reaksiyonlarla vücuttan atılan vitamin ve mineralleri hemen ve yeterli miktarda sağlamak ve sıvı kaybını dengelemek(Asit- baz dengesini koruma), kas kramplarından kaçınmak, kasların fonksiyonları ve metabolizmanın optimalleşmesi için alınabilirler. Konsantrasyon ve öğrenme yeteneğini yükseltir (kuvvetlendirici, uyarıcı, motive edici) ve bağışıklığı kuvvetlendirirler.

L-Karnitin Ürünleri:

        L-Karnitin yağ metabolizmasında önemli rol oynayan ve yağların yanmasını artıran amino asite benzer bir maddedir. L-Karnitin kondisyonu yükseltir, dinlenme aşamasını kısaltır ve glikojen depolanmasını artırır. Yükselmiş bedensel faaliyette veya yoğun antrenmandan sonra yükselmiş karnitin ve mineral maddeleri ihtiyacının sağlanması için alınır. Vücut depolarında optimal bir L- karnitin, optimal yağ yanması ve enerji serbestlenmesi için gereklidir.

Kreatin Ürünleri:

         Kas hücrelerindeki kreatin depolarını doldurmak ve maksimal alanda yükselmiş performans için süper enerji verici ve performans artırıcıdırlar. Bazıları yükselmiş ihtiyacı sağlamak ve uygun enerjiyi vermek için kullanılırken bazıları B1, karbonhidratlar ve Kreatin Monohidrattan yüksek konsantreli kombinasyon ile hızlı enerji kullanımı ve çabuk yenilenme için kullanılır. Kas yapısının desteklenmesi, enerji, antrenmandan sonra protein sentezi, ağırlık artışı ortaya çıkarma, kısa süreli maksimal yüklenmeler (yaklaşık 10-20 sn) için kullanılırlar.

Diyet Ürünleri:

        Vücuda yaşam için gerekli esansiyel yağ asitleri, lifli maddeler, önemli vitaminler ve mineralleri sağlama yanında yağ asitleri metabolizmasında (yağlı yiyeceklerin vücutta yağ olarak depolanmadan ve yağ moleküllerinin hazmedilmeden vücuttan atılmasını sağlar) ve enerji harcamasında önemli rol oynarlar. Yüksek lifli madde sunma ve yağ bloke edici olarak kullanılabilme ve diyet yapmaksızın iyi ve hızlı ağırlık azaltma amacı ile kullanılanları da vardır.

Çikolata Ve Fapjacks Ürünleri:

         Yüksek değerli protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral maddeleri sağlama yanında ağırlık kontrollü beslenme (düşük yağ,değerli vitamin – mineral,yüksek fruktoz sağlama), kan şeker seviyesini uzun süre sabit tutma, hızlı ve dengeli enerji sağlanması, uzun süreli uygun enerji, güç, performans ve kas yapımını etkili şekilde gerçekleştirme için kullanılırlar.

Spesiyal-Özel ürünler:

        Yüksek bedensel yüklenmede performansı daima yüksek seviyede tutma veya diyette ilave olarak yağ metabolizmasına pozitif etki, hızlı bir yenilenme, deri, saç ve tırnaklar için alınırlar. Bazıları içerisindeki Guarana ve kafein sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve konsantrasyonu artırır. Motive edici ve dolaşımı uyarıcıdır. Kuvvet, dayanıklılık ve enerji için yüksek konsantreli, sporda- antrenmanda ve bütün gün kuvvetli sinirler için alınanları vardır. Stres durumlarında vücudun desteklenmesi için ve sportif faaliyetten sonra hızlı toparlanma, performans ve konsantrasyon yeteneğini yükseltmek için alınabilirler.

Molke Ürünleri:

         Molke; peynirin yapılmasında ortaya çıkan sütün sıvı kısmı olan serum laktis doğal üründür. Bütün suda çözünen vitaminleri ,yaşam için gerekli amino asitleri ve süt asitini içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve iyot gibi mineralleri de içerir. Sodyum ve yağdan fakir, az kalorili ve kolesterolsüzdür. Metabolizmayı destekler ve bağırsak fonksiyonlarını artırır. 

 

 

Bazı ürün adları

Whey Protein, CFM Whey Protein, Formula 80+, Formula 90, Super Formula 100, Soja Plus, Pro 80, Muscle Gainer, Muscle Unlimited 95, %90 Muscle Building Protein, Pro 80, Ultimate protein, Hard Body BCAA Amino-Protein, All Vegetable Protein,Genisoy Protein Shake,Whey Pro, Egg Amino 2000,Protein 85,100% Egg Protein,Super pro 91%,Spesial Muscle Builder. Multi Protein, Multi Protein 9-K, Lactalbumin 110, Hydrolisat 95 %, Muscle Protein,

Weider L- Glutamin, Weider Amino Blast, Weider Whey Aminos, Weider BCAA, Multipower L- Glutamine, Multipower Superamino Liquid 9000, Multipower Superamino Liquid, Multipower BCAA Anabol, Multipower Multi Amino, Inko Extreme Supafit Muscle+, Inko Extreme Aminostrong, Inko Extreme BCAA, doc SPORT dynamic Plus, doc SPORT dynamic Drink, doc SPORT doc Energy,AllStars Amino Drink,AllStars Whey Aminos, AllStars Tribomax BCAA, AllStars L-Glutamin Drink, AllStars Amino Drops 1000, AllStars L-Glutamin, AllStars Amino Liquid XL, AllStars BCAA Drops, AllStars Amino Drops 2500, AllStars Amino Liquid, Amıno-Mega liquid, Amıno-Mega 2.5, Amıno-Plus, Weider All Free From Amino 5000, HMB: (Hydroxymethyl butyrate), Peptamin, Amıno Mass 2000, Amıno 4600, Amıno 5000 Lıquıd, BCAA –Amınobolın, Natural Power Mega Amino 2000, Amino Liquid Ampullen,Amino 1900, Amino 1600,100% Egg Amino 2000, BCAA 2250,Amino 4600,Liguid L Carnitine 1000. Anabolan,Amino 5100, BCAA Aminobolin, Amino Anabol, Mass Amino, Gluta Pharm, L-Glutamin, Amino 1900, BCAA 2250, Pyroforce, Super GH-Releasers, HMß, Liquid Amino,Amino Matrix Drink

Multi Energy, Quick Energy Mix, Ultra Energy Mix,Energy Packs, Sgueezy Gel, Carbo Energy, Energy Source H5,İsostar Long, Mega Mass 4000, Ultra Mass, Crash Weight Gain, Super Mega Mass 2000, Power Meal, Anabolic Evolition, Mega Gainer, Super Gainer, Power Gaıner, Profı Energy 95,Carbo blast. Pure Energy 95, Crash Gainer, Mega Power Mass 5000, Muskel Fuel 50/50, Crash, Creatine Crash, MCT-Öl, Zell Tec II

Supergainer,Weigth Gainer,Crasch Weight, Weigth Gainer Tastepack, Crasch Weight Gain,Mega Mass 2000, Mega Mass 4000, Max Gain 4100, Hardbody Gainer 3600 veya Hardbody Max Gain 3600.

Multipower Multi Vita+ , Multipower VitaminACE + Selenium,Inko Active Multivitamin: (Cell Tec), Inko Active Vitamin E, Inko Active Vitamin C, Inko Active ACE-Selen, Inko Extreme Vitamin B kompleks , AllStars Speed Activator, AllStars Vitamin E, AllStars Vitamin C, AllStars Vitamin B,Vitamni C 1000, Power vit, Mega vit. Ultra Mega Pak, Mega 100, Winning Edge,Vitamin + Mineralkonzentrat, 100 % vegetarisch, Vitamin C, Multivitamin Kapseln, Vitamin B Komplex, Vitamin C 1000, Super B-100, Vitamin E ,Super Chromax II, Centrum

Multipower Fit Activ Drink-Multipower Fit aktiv light ,Multipower Fit aktiv light Consentrate, Multipower Magnesium Liquid,Inko Active Magnezyum – Trinkglaser, Inko Active Mineral Light,AllStars Speed Activator,Multipower Multi Mineral+, Multipower İso Aktiv, Mıneral-Vıtamın Light, Red Flyer Light, System-Mıneral-Vıtamın Light, Dolomıt Magnesıum-Calcıum, Magnesıum, Zınk – Hefe, Selen + Vitamin E, Life & Health Superfit Pulver, Life & Health Mineraldrink Pulver, Engelberts ALEN,Geyer Magnesium-Carbonat,Geyer Calcium-Magnesium , Aurica Spirulina Tablett,Basis Oligomin,Argital Grüne Heilerde, Raab Grüne Mineralerde, Bisym Mineral- Komplx organisch,Die große GU Vitamin- und Mineralstofftabelle, Biostoffe, Vitamine, Mineralstoffe, Enzyme & Co,GU Kompaß Mineralstoffe,

Multipower Fitness Shake + L,Multipower L-Carnitine Ampullen , Multipower L-Carnitine Drink, Multipower L-Carnitine,Inko Active Power Burner-Trinkglaser,Inko Active L-Carnitine Lutschtabletten, Inko Active Power Burner-Drink + L- Carnitin, Inko Extreme Power Burner Ampullen, AllStars L-Carnitin Liquid XL, AllStars L- Carnitin Sticks, AllStas L-Carnitin Drops,Multipower L-Carnitine Pack, L-Carnitin Kapsül, L-Carnitin kokteyl, Lecıthın-Pur 97, L-Carnıtıne Pack light, Fıtness Shake L-Carnitine.

Weider Zell Volume Plus, Weider Creatin Ribose, Multipower Creatine Instant, Multipower Creatine Capsules, Inko Extreme Cell Tec, Inko Extreme Creatine B1, Inko Extreme Creatine, AllStars Zell Tec II, AllStars Tri Plex, AllStars Creatine Pur, Natural Power Kreatin, Allcura Kreatin Pur Pulver, Natural Power Kreatin Depot, EAS Phosphagen Creatin,CreaMAX Kautablette,Creatine caps. 100 % Pure Creatin,Creatine Kautabletten, 100 % reines Creatine- Monohydrate, HP- Creatine, Creatine Crash,

Top Lıne, L-Carnitine Fitneß Drink, L-Carnitine Tablets, L-Carnitine Ampoules, Multı Absorb + Vitamin C, Multipower Diet – Pack, Multipower Fitness Shake+ L, Multipower Sports Diet Creme, Inko Active Wellness Drink, Inko Active Diet, Allstars Chitosan Shape, Chıto Forte. Super Fat Burners,Ultra Slim Tablets,HCA+,Chitoplus, Liquid fat Burners. L-Carnitin + Vitamin C, L-Carnitin mit HCA, L-Carnitin pyruvat, Molke mit Vitaminen, Wacholderbeeröl, Apfelessig plus 4, Super Chromax, Dibencozide, Ultra Ripped, Vanadyl, CLA Kapseln, Magnesium Liquid, Super L-Carnitin, Krabbenschalenextrakt (Chitosan),Centrum

Weider CFM Pro, Multipower Diet Pack, Multipower Fitness-Muffin Light, Multipower Giants Block, Multipower L-Carnitine-Pack Light, Multıpower Fitness- Pack, Multipower Power-Pack, Multipower Fitness-Crips, Multipower Biker – Pack,Inko Power Cake, Inko Active Pack, Inko Sesane Snack, Inko Active Crispy-Riegel, Inko Active L-Carnitine-Riegel, Inko Active Haselnuss-Musli-Riegel, Inko Active Energy-Riegel, Inko Extreme Protein Pack, Inko Extreme Power Flash, Davina Renew, Davina FlapJack 90% Fat Free, Davina FlapJack,Ultra mega Pack,Winning Edge,AXİON Energy Snack. Multipower-Riegel,Multipower-Riegel, Flap Jack Riegel Davina

Weider LPC, Weider Zell Volume Plus, Weider Speed Booster, Multipower Pyruvat, Multipower CLA, Multipower Vita Gelatine, Multipower Red Kick, Inko Liquid Energy, Inko Extreme Cell Tec, Inko Extreme Guarana, Inko Extreme Red Voltage, Inko Extreme CLA, DocSPORT doc relax, docSPORT sana, AllStars ZellTech II, Apilan Power Stuff, AllStars Tribomax BCAA, AllStars Tri Plex, Apilan Zell Regavit, Hoyer Ginseng Royal,Yohimbe 750,Phyrugenic 500,Tribugain,Dibencozide 10.000,Cool Power,VitaLIFE sport Bottle,VitaLIFE halter Trinkflasche, Vitalife T- Shirt.

Multipower Molke Pro, Multipower Molke Riegel, Multipower Molke Pro, L- Karnitinli Multipower Molke Pro, Inko Active Molke –Riegel, Inko Active Molke –Drink Propiotic, L- Karnitinli Inko Active Molke –Drink, Molke Lıne, Molke Fresh, Fıtness-Pack, Raab Bio Guarana Lact, Raab L-Carnilact, Raab Green Lact, Raab Bio Magermilchpulver, Weider Whey Protein, Green Slam Passiflora Probiotic.

-mail-osmani@OMU.edu.tr

*OMU.Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu – SAMSUN

 

BESLENME

kaynak:sporbilim.com

Gerek sağlıklı bir ortamda spor yapmak,  gerekse yüksek sportif performansı elde etmede başarının temel unsurlarından birisi bilindiği gibi ekip çalışmasıdır.  Bu ekibin bir parçası da hiç kuşkusuz beslenme uzmanıdır. Ülkemizde tam anlamı ile yerleşmese de ender olarak bu ekip bazı kulüpler de oluşturulmaya başlanmıştır.  Aşağıdaki bölümde beslenme konusu ile ilgili çeşitli temel kavramlara ve pratikte karşılaşılan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.  Bu konulardaki daha detaylı bilgilere kaynaklarımızdan veya bir beslenme uzmanından ulaşabilirsiniz. 
 

1-      Dengeli beslenme nedir?
Sportif bağlamda dengeli beslenme gerek antrenman, gerekse yarışma periyodunda, sporcunun gerek duyduğu besin öğelerinin, gerek duyduğu zaman diliminde alınmasıdır.  Burada denge kavramı , sporcunun antrenman ve yarışmada harcayacağı besin öğelerinin sağlıklı bir biçimde alınması ve harcanmasının ardından yerine konulmasıdır.

2-      Kaç çeşit karbonhidrat vardır?
Karbonhidratlara göz attığımıza genelde iki gruba ayılır.  Basit karbonhidratlar şeker,  kompleksler ise nişastadır.  Basit karbonhidratlar zengin yiyecekler;çay şekeri , akide şekeri meyve şekerleme ve pelteleri,  karamela,  lokum,  marmelat, reçel, bal, pekmez, çikolata, tahin helva , kuru sebze, meyve ve pestiller.  Kompleksler ise ekmek,  bisküvi, kek, pasta pirinç, makarna , bulgur, buğday, irmik, şehriye, tarhana, arpa, yulaf, mısır, patates, kestane,  barbunya, bezelye, börülce, iç bakla,  kuru fasulye, nohut, mercimektir.

3-      Kaç çeşit yağ vardır?
İnsan vücudunun enerji gereksinimi en ekonomik şekilde yağlarda sağlanır.  Gerek yağda eriyen vitaminler (A, D, E, K) gerekse elzem yağ asitleri (vücudun sentezleyemediği için diyetle alınması gerekir) vücuda yağ ile alınır.  Yağlar üç ana gruptadır.  Bunlar, doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardır Doymuş yağlar:etin yağı, krema, kaymak içyağı, margarin, yağlı süt ve ürünleridir.  Tekli doymuş yağlar;zeytinyağı ve yer fıstığı yağıdır.  Çoklu doymamış yağlar da;mısır pamuk, ayçiceği,  soya, susam ve balık yağıdır. Bilindiği gibi doymuş yağlar kan kolesterol düzeyini yükseltip, kalp hastalıkları ile ilgili  bazı riskleri artırır.

4-      Proteinlerin vücuttaki görevi ve protein kaynakları
Bilindiği gibi organizmadaki hücreler sürekli bir yenilenme içersindedir.  Bu noktada proteinlere büyük görev düşmektedir.  Yaşam süreleri farklı olan yıpranan hücreler ölüp, yerine yenileri yapılmaktadır.  Proteinler enerji sağlamanın  yanı sıra asıl görevleri olan bu yapıtaşı görevlerini yerine getirir.  Ayrıca besin öğelerinin kullanılmasında görev alan enzim ve hormonların yapısında da proteinler bulunur.  Enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği savaşta da proteinler yer alır.  Günlük enerji tüketiminin yaklaşık yüzde  10-15 ‘i proteinlerden sağlanmaktadır.  Proteinler genelde bitkisel  ve hayvansal kaynaklı yiyeceklerden sağlanır.  Burada  iyi kaliteli hayvansal kaynaklı yiyecekler;et, süt, peynir, yumurtadır.  Bitkisel kaynaklı yiyecekler ise tahıl ve kuru baklagillerdir.  Genel olarak proteinden zengin yiyecekler;süt, yoğurt, peynir, yumurta, kümes ve av hayvanları, balık ve deniz ürünleri, et ve ürünleri, kuru baklagiller ve yağlı tohumlardır.

 

ENERJİ KONUSU

1-      İnsan vücudunun enerji kaynakları nelerdir?
Tüm besinlerin bileşmesinde çeşitli kimyasal moleküller bulunmaktadır.  Bunlar “besin öğesi” diye adlandırılır.  Ağızda başlayan  sindirimin sonunda besin öğeleri parçalanır.  Olaya enerji kaynakları bazında baktığımızda,  insan vücudunun enerji gereksinimi üç temel besin grubunda sağlanır.  Bunlar sırasıyla; karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir.  Genel olarak karbonhidratlar ve yağlar egzersiz sırasında temel yakıt olarak kullanılan enerji kaynaklarıdır.  Proteinler organizmada yapıtaşı olarak görev yaparlar.

2-      Vücutta hangi enerji kaynakları depolanır?
İnsan vücudundaki temel enerji kaynaklarından karbonhidratlar ve  yağlar depo edilir. Proteinler depo edilmez.  Bu yüzden gerekli olduğu kadar protein kullanılır, geriye kalanı dışarı atılır.  Ayrıca, fazla olarak protein almak çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilir. 

3-      Hangi enerji kaynağı ne kadar enerji verir?
Karbonhidratlar ve proteinler gram başına yaklaşık 4 kilokalori,  yağlar ise gram başına  9 kilokalori enerji verir.  Genel olarak kilokalori ve kalori değerleri, ülkemizde birinin yerine kullanılan değerlerdir.

4-      İnsan vücudu hangi koşullarda enerjiye gerek duyar?
İnsan organizması üç koşulda enerjiye gerek duyar.
Bunlar: a.  Bazal metabolizma,  b. Fiziksel aktivite,  c. Besinlerin spesifik dinamik etkisi 
Burada bazal metabolizma organizmanın dinlenik durumda yaşamını sürdürmesi için gerek duyduğu enerji gereksinimidir.  Bazal metabolizma kişinin vücut ağırlığı, yaşı , cinsiyeti, sağlık durumu ve diğer faktörlere  göre değişir.  Fiziksel aktivite ise yürümekten, koşmaya;okumaktan, araba sürmeye kadar tüm fiziksel ve zihinsel aktivitelerimiz için gereksinim duyduğumuz enerjidir.  Besinlerin spesifik  dinamik etkisi ise, besinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan ısının , ortadan kaldırılması için harcanması gereken enerjidir.

5-      Hangi sporda, hangi enerji kaynakları kullanılır?
Egzersiz sırasında genelde karbonhidratlar kullanılır.  Özellikle kısa süreli aktivitelerde sadece bu enerji kaynağı kullanılır.  Egzersizin süresi uzadıkça enerji kullanımında yağlar da devreye girer.  Özellikle uzun süren aktivitelerde eforun süresi uzayıp, şiddeti düştükçe vücut yağ depoları enerji üretiminde devreye girmektedir.  Bu tür aktivitelere en belirgin örnek maratondur. 

6-      Ağırlık çalışmalarının yapıldığı dönemde hangi enerji kaynağı fazla alınmalıdır?
Genel olarak ağırlık çalışmasının yapıldığı dönemlerde, amaç kuvvet gelişimi olduğu  için kasın enine kesitinin büyümesi (hipertofi) söz konusudur.
Bu da organizmanın gereğinden fazla protein kullanımı ile sağlanır.  İşte bu nedenle ağırlık çalışmalının yapıldığı dönemde daha fazla protein alınmalıdır.  Ama bu protein miktarı mutlaka bir diyetisyen (beslenme uzmanı) veya bir hekim tarafından belirlenmelidir.  Unutulmaması gereken, aşırı protein alımının çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı, fazlasının yağa dönüşüp depolandığında ve geriye kalanının idrar yolu ile atıldığıdır.
Sağlıklı bireylerde günlük protein alımında vücut ağırlığının her kilogramı başına                 0.8-1 gramlık protein yeterli, özellikle kuvvet gerektiren sporlarda bu oran vücut ağırlığı başına 1. 5-2 gram, hatta 2. 5 grama kadar çıkabilmektedir.  Kuvvet çalışmalarının yeni başladığı dönemlerde kas gelişimine yönelik ek kilogram başına 7-8 gram protein önerilmektedir.  Ama bu değerler genel değerlendirilir.  Konu mutlaka bir uzman tarafından denetlenmelidir.

VİTAMİNLER

1-      Kaç çeşit vitamin vardır?
Vitaminler bilindiği gibi vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan bileşiklerdir.  Vitaminler genelde iki gruba ayrılır.  Bunlar suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler.
Yağda eriyen vitaminler dört tanedir bunlar:A, D, E, K  tir.  Suda eriyenler ise şunlardır: B (B1 thiamin, B2-riboflavin,  B6 piridoksin, B12)ve C vitamini (askorbik asit)

2-      Suda eriyen vitaminlerin özellikleri nedir?
Bunlar B ve C vitaminleridir. Bu vitaminlerin özellikleri vücutta az bulunmaları ve depo edilmez olmalarıdır.  Fazla  alındıklarında ise idrar yolu ile atılır

3-      Yağda eriyen vitaminlerin özellikleri nelerdir?
Yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri vücutta depo edilir.  Fazla alındıkları zaman vücutta  toksit etkisi yaparlar.  Yetişkinlerde fazla alım onucu baş ağrısı, bulantı, saç dökülmesi, ishal gibi belirti gösterirler.

4-      Vitaminler ne zaman ve nasıl alınmalıdır?
Vitaminler gerek duyulduğunda mutlaka bir hekim veya beslenme uzmanı denetiminde alınmalıdır.  Onların hangisinin kullanılması gerektiği , alınma sıklığı ve dozu mutlaka bir uzman tarafından belirlenmelidir.

  5-      Vitaminlerin performansa etkisi nedir?
Sağlıklı ve düzenli beslenen bir sporcu, normalde vitamin gereksinimini aldığı besinlerden olarak sağlar.  Ama sporcular psikolojik olarak vitamin almaları gerektiğini zanneder . Yetersiz ve fazla vitamin alımının performans üzerindeki etkileri çeşitli araştırmalara söz konusu olmuştur.  Sağlıklı beslenen bir sporcu için birçok uzmanın belirttiği gibi vitamin alımı pahalı bir idrarın oluşmasına neden olur.

YARIŞMA ÖNCESİ ÖĞÜN

1-      Yarışma öncesi öğün ne zaman yenmelidir?
Yarışma öncesi öğün yarışmadan en az 3 saat önce yenmelidir.  Bu süre belirli besinlerin süresidir.  Son öğün süresi bazen 3. 5,  bazen de 4 saat olabilir.

2-      Yarışma öncesi öğünde neler olmalıdır?
Son öğün sindirimi kolay besinler seçilmelidir.  Sindirimi kolay ve enerji verici özelliklerinden ötürü karbonhidrat tercih nedeni olmalıdır.

3-     Yarışmada öncesi öğün nasıl olmalıdır?
Yarışma öncesi öğün için şöyle örnekler verilebilir:Peynirli makarna,  şehriye çorbası, komposto,  ekmek.  Veya derisi soyulmuş tavuk, patates püresi, şeftali, meyve suyu ve maden suyu karışımı

4-      Yarışma öncesi öğünde neler olmamalıdır?
Yarışma öncesi son öğünde posası fazla olan çiğ sebze ve meyve olmamalıdır.  Özellikle selülozik niteliği olan bazı yeşil besinler içine sünger gibi su çekerek çok uzun sürede sindirilirler.  Ayrıca çok yağlı yiyeceklerin de sindirim süreleri uzundur.  Bunlardan kaçınılmalıdır.

5-      Yarışma sonrası öğünde neler olmalıdır?
Yarışma sonrası öğünde öncelikle vücutta azalan su mineraller yerine konmalıdır.  Yarışmadan 30 dakika sonra su ve 1 saat sonra da süt veya ayran en uygun içecektir.  Kaslarda boşalan glikojen depolarını doldurmak ve kan şeker düzeyini eski düzeyine getirmek için pilav, patates ,  makarna gibi karbonhidrattan zengin yiyecekler tercih edilmelidir.  Vitamin ve mineral yönünden zengin taze meyve ve sebzeler, sütlü tatlılara ağırlık verilmelidir.  Proteinli yiyeceklerden ise tavuk, balık, peynir gibi sindirimi kolay olanlar tercih edilmelidir.  

SU VE SPOR

1- Vücudumuzun su kaynakları nelerdir?
Vücudumuzun su kaynakları üç ana grupta toplanır. Bunlar: Direkt olarak alınan su, çeşitli sıvıların içindeki su, çeşitli besin maddelerinin içindeki sudur. 

2-Vücudumuz nerelerde suyu kullanır?
Su insan vücudunun önemli gereksinimidir.  Bilindiği gibi insan organizmasının %65-70 ‘i sudan oluşmaktadır. İnsan vücudu dört temel olgu için suya gereksinim duyar. Bunlar şunlardır: a. Besinlerin vücuda alınması, b. Sindirim kolaylaşması,  c. Zararlı öğelerin dışarı atılması, d. Vücut ısısının denetimi.
Bilindiği gibi fiziksel egzersiz sırasında vücudun sıvı gereksinimi artmaktadır.  Egzersiz ter  ve solunumla vücudumuzdan önemli miktarlarda sıvı kaybolmaktadır.  Örnek vermek gerekirse,  1000 metre koşusunda yaklaşık 1 litre, maratonda ise yaklaşık 5 litre sıvı kaybı olmaktadır.

3-      Sporcunun ne kadar su içmesi gerekir?
Sporcunun ne kadar su içmesi gerektiği yaptığı aktiviteye, ortamın sıcaklığına ve aktivitenin süresine bağlıdır. Bu olaya harcanan kalori bazında bakarsanız, beslenme uzmanları harcanan her 1000 kilokalori için, bir litre suyun alınması gerektiğini söylemektedir.

4-      Su ne zaman ve ne kadar içilmelidir?
Su içimi üç ana başlık altında toplanabilir. Bunlar;egzersiz öncesi, egzersiz sırası ve egzersiz sonrasıdır.  Yarışma veya egzersiz öncesi son öğünde 2-2. 5 bardak su içilmelidir.  Egzersizden yarım saat önce de 1 saat bardak içilebilir.  Egzersiz sırasında su tüketimi kuşkusuz egzersizin şekli, süresi ve ortamın sıcaklığına bağlıdır.  Beslenme uzmanları genelde bir saatin altındaki fiziksel aktiviteler için en uygun sıvı alımının su olduğu görüşündedir.  Bu nedenle bir saat ve onun altındaki fiziksel aktivitelerde 20 dakikada bir  bardak su içilmelidir.  Egzersiz sonrası su içimindeki kriter de idrarın rengidir. İdrarın rengi açık oluncaya kadar sporcunun su içmesi önerilir.  Aslında burada asıl mantık aktivite öncesi ve sonrası vücut ağırlığının belirlenip, farkı kadar su alınmasıdır.

5-      Su ne soğuklukta olmalıdır?
Sporcunun içeceği suyun soğukluk derecesi sürekli tartışılan bir konudur ve bu konuda gelenekler yanlış bilgilerle doludur.  Özellikle  bu yanlış bilgiler egzersizde ve sonrası “soğuk su”içilmemesi yönündedir.  Bu yanlış bir bilgidir.  Egzersiz sırasında ve sonrasında termo-regülasyon (artan vücut sıcaklığının dengelenmesi)için özellikle soğuk su içimi yararlıdır.  Burada beslenme uzmanları suyun soğukluğunun 5-10 derece olmasını önerirler.

DİĞER

1- Ergojenik yardım nedir?
Performans artırmak amacıyla  yardımına başvurulan bazı besin maddeleri ve yöntemleridir.
Gerçek ergojenik yardımcılar kuvveti, dayanıklılığı, hızı ve beceriyi sürekli olarak artıran yöntemlerdir.
Bunlar sentetik madde olmadıkları için doping sayılmazlar, Spor dünyasında sporcular bazı alışkanlıklara, bazı maddelere kullanılır.  Bu maddelere bira mayası, polen protein tozları v. b maddelerdir.
Bu maddelerin gerçek etkileri şunlardır:Bira mayası orta düzeyde b vitamini içerir.  Araştırmalarda hiçbir ergojenik etkisine rastlanmamıştır.  Bira mayası içinde yaşayabilen küçük canlılar çeşitli rahatsızlıklara neden olur.
Polen yapısında % 50 oranında karbonhidrat bulunur. Sporcular enerji verici madde olarak kullanılır.  Araştırmalarda olumlu bir etkisine rastlanmamıştır.  Bazı kişilerde tehlikeli boyutlarda alerji yapar.
B15  vitamini (pangamik asit)için bazı spor dergilerinde doku ve hücrelere oksijen taşınmasını artırdığı iddia edilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalarda vitamin etkinliği göstermediği tespit edilmiş olup, bazı firmaların ürünlerinde sadece laktoza (süt şeker) rastlanmıştır. B 15 sentetik bir madde olduğunda sağlığa zararlıdır.  Aslında Besin ve  İlaç Konseyi B15 in bir diyet destekleyici  veya ilaç olarak satılmasını illegal kabul etmektedir.
Karnitin, vitamine benzer bir moleküldür. Vücutta bazı amino asitlerden sentezlenebilmektedir.  Karnitin, özellikle ette bulunur. Uzun zincirli yağ asitlerinin sitoplazmada mitokondriye geçişini kolaylaştırdığı için ergojenik yardımcı olarak kabul edilir. Yine de sporculara ilave karnitin almalarını önerecek çok az bilimsel kaynak vardır.
Kreatin son zamanlarda oral kreatin suplementasyonunun kas fosfokreatini ve kreatin verimini artırabileceğini ileri süren çalışmalar vardır. Buna bağlı olarak kreatin , maksimal egzersizlerde yorgunluk gelişimini geciktirmektedir.
Ergojenik yardım konusundaki önerimiz, mutlaka spor alanında uzmanlaşmış bir beslenme uzmanından yardım alınmadan kullanılmamalıdır.
Ortak görüş iyi bir beslenme programı ile sporcunun gerekli tüm gereksinimlerini alabildiğidir.

2-  Alkolün sporcular üzerinde etkisi nedir?
Alkol belirli dozda alındığında uyarıcı, belirli dozda alındığında  da uyuşturucu etkisi yapar.  Ayrıca alkol karaciğerde çözülüp yağa dönüşür.  Enerji oluşumunda etkin değildir.  Alınma dozuna göre merkezi sinir sistemi üzerinde uyuşturucu etkisi vardır .  Sporcunun konsantrasyonunu bozar. 1982 yılında Amerika Spor Hekimliği koleji alkol üzerine şunları söylemekteydi:
a-Alkolün kısa süreli etkisi reaksiyon zamanı, el göz koordinasyonu, denge ve kompleks koordinasyonu gibi özellikleri geciktirici ve bozucudur.
b-Enerji metabolizması, maksimal oksijen kullanımı, kalp atım hızı, kalp atım hacmi, kas kan akımı solunumsal dinamikleri etkiler
c-Kuvvet, güç , dayanıklılık, sürati azaltabilir.
d-Uzun süreli kullanımda karaciğer, kalp, beyin, kas hastalıkları ve ölüme yol açabilir.

KAYNAKLAR:
1-Açıkada
,  C ;Ergen,  E:
Bilim ve Spor.  Bürotek Maatbası . Ankara.  1990
2-Akgün Necati:
Egzersiz Fizyolojisis.  Ege Üniversitesi Maatbası. II. Baskı.  s.  326-330 1991
3-Astrand, P. O; Rodahl, K:
Textbook of  work physiology. Mc Graw Hill Book Comp. 3. Edition.
4-Baysal, A:
Beslenme.  Hacettepe Üniversitesi Yayınları.  Ankara.  1984
5-Ekin, İ:
A’dan, Z’ye Dengeli Beslenme.  Dengeli Beslenme Derneği Yayınları sayı:1. Ankara.  1984
6-Ersoy,  G. K:
Spor ve Beslenme.  MEGSB.  BETSGM.  Yayın no:28.  Ankara.  1986
7-Ersoy.  G. K:
Sağlıklı Yaşam,  Spor ve Beslenme.  Ankara.  1995
8-Greenhaff.  P. L;Bodin,  K;Harris,  R. C et al:
The Influence of Oral Creatine Supplementation on Muscle Phosphocreatine Resynthesis Following insense Contraction in Man.  Journal of Physiology.  467.  Pp.  75.  1993
9-Koçtürk,  O. N:
Sporcular için Besin ve Beslenme El Kitabı.  Futbol,  Antrenörleri,  Menejerleri ve Monitörleri Cemiyeti Yayınları No:9 İstanbul.  1969
10-Konopka,  P:
Spor,  Beslenme,  Randıman.  Sandoz Kültür yayınları.  No:8.  İstanbul.  1985
11-Mc Ardle,  W. D;Katch, V. L:
Exercise Physiology.  Energy,  Nutrition and Human Performance.  Second Edition.  Lea and Febiger.  Philadelphia.  1986.
12-Paker,  S:
Sporda Beslenme,  Ertem Basım Yay.  1. baskı.  Ankara.  1989.
13-Paker,  S:
Sporda beslenme.  Gen Matbaacılık ve reklamcılık.  2. baskı.  Ankara.  1991.
14-Prokop,  L:
Spor Hekimliğine Giriş.  3. Baskı.  Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd. Şti. İstanbul 1983.
15-Smith,  N. J;Worthington, R. B:
Food and Sport.  Bull Publishing Company.  California.  1989.  Sağlıklı Yaşam,  Spor ve Beslenme.  Ankara.  1995

                                                                                   

                                        ESLENME

 

 

1.1  BESİN ÖĞELERİ VE FONKSİYONLARI

1.2  SPOR DALLARINA GÖRE BESLENME

1.2.1ÇABUK KUVVET SPORLARINDA BESLENME

1.2.2 DAYANIKLILIK SPORLARINDA  BESLENME

1.2.3 TAKIM SPORLARINDA BESLENME

1.2.4 KUVVET SPORLARINDA BESLENME

1.2.5 MÜCADELE SPORLARINDA BESLENME

1.3  YAŞ GRUPLARINA GÖRE ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİNİ KARŞILAYACAK GÜNLÜK YİYECEK MİKTARLARI

1.4  DOPİNG

1.4.1 KULLANIMI YASAK OLAN DOPİNG MADDELERİ

      1.4.2 YASAKLANMIŞ DOPİNG YÖNTEMLERİ

      1.4.3 KULLANIMI KISITLI OLAN DOPİNG MADDELERİ

      

 

                 Beslenmenin Tanımı Ve Önemi

 

     Beslenme ağız zevki ve alışkanlıkları ön plana alınarak, karın doyurmak için yemek içmek değildir.Bilimsel anlamda beslenmenin tanımı “Yeterli ve dengeli beslenme” terimiyle açıklanabilir.Yeterli ve dengeli beslenmenin temel ilkeleri ise şu şekilde özetlenebilir:Kişinin yaşına, cinsiyetine ,çalışma ve özel durumuna(gebe,emzikli,sporcu) göre gereksinmesi olan enerjiyi ve her türlü besin öğesini yeterli miktarda sağlayabilmek, maliyeti yüksek olmamamak,kişinin alışkanlıklarına ters düşmemek besinlerin değerlerini yitirmeden sağlığa zararlı duruma gelmeden hazırlayıp pişirmek vücutta en elverişli şekilde kullanılması için 3-5 öğünde dengeli olarak tüketmektir.Besin öğeleri vücuda gereksinen düzeyde alınmazsa “yetersiz beslenme”durumu oluşur.

    Yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında vücudun büyüme, gelişme ve normal çalışmasında aksaklıklar olacağından “yeterli ve dengeli beslenme” sağlığın temelidir denilebilir.Yetersiz  ve dengesiz beslenme vücut direncini azalttığından hastalıklara yakalanma olasılığı artmakta, hastalıklar daha şiddetli geçmekte, büyüme ve gelişme yavaşlamakta,okul ve spor başarısı ile iş verimi azalmaktadır.

    Çağımızda üzerinde durulan en önemli konu yetenekli kol ve kafa yönünden güçlü ve sağlıklı insan yatiştirmektir.Bunun temel ilkelerinden en önemlisi insanın tüm yaşamı süresince yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesidir.

     Dengesiz beslenmenin etkilediği grupların başında çocuklar,gençler,emzikli ve gebe kadınlar gelmektedir.Yine ağır çalışması olanlar grubuna dahil edilen sporcular da yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan sağlık bozukluklarından daha kolay etkilenebilir ve sorunları daha şiddetli seyredebilir.Bunun yanı sıra psikolojik ve bazı sosyal sorunlar ortaya çıkabilir.Bütün bunlar sporcunun performansını önemli derecede etkiler.Yapılan araştırmalar sporcular arasında dengesiz beslenme sorunlarının olduğunu ortaya koymaktadır.Dengesiz beslenmenin nedenleri incelendiğinde, beslenme bilgisi ve beslenme eğitiminden yoksunluğun diğer faktörler kadar etkili olduğu görülmektedir.bu nedenle yetersiz ve dengesiz beslnmenin önlenmesinde beslenme eğitimi önemli bir yer tutar.

  

 

 

     Yaşamımızın gereği olan beslenme gareksinimiz karşılayacak çok çeşitli besin bulunmaktadır.Bu besin öğelerini 6 grupta toplayabiliriz.

          1.Karbonhidratlar

          2.Proteinler

          3.Yağlar

          4.Vitaminler

                5.Madenler(Minareller)

                6.Su

     

         Yaşamın temeli,besinlerin vücuda alınması sindirilip,küçük parçalara ayrılarak hücrelere taşınması, solunumla alınan oksijen ile yakılarak enerjiye çevrilmesi,küçük parçaların birleştirilerek yeni ve yıpranan hücrelerin yapılmasına dayanır.Bu olayların tümüne “metobolizma” adı verilir.

 

                 1.KARBONHİDRATLAR

        Sporcunun  temel enerji maddesi olup,1 gramı 4 kcal verir.Ekonomik,çabuk ve fazla oksijen gerektirmeyen enerji kaynağıdırlar.Günlük enerjinin %55-70 ` i karbohidratlarca sağlanır.Besinlerle alınan karbonhidratlar vücutta glikojen olarak kas ve karaciğerde depo edilirler.Kaslardaki glikojen birimi ne kadar yüksek ise, performans o derece artar,ihtiyaç fazlası yağ olarak depo edilir.

 

              Karbonhidrat Kaynakları:

  a.Basit şekerler:Çabuk emilip kan şekerindeki ani yükselme ve düşüşe neden olurlar.

Çay şekeri (sakkaroz), süt şekeri (laktoz)meyve şekeri (fruktoz) , bal ve şeker.

  b.Bileşik karvonhidratlar:Sindirimleri 3-4 saat sürer.Tahıllar(pirinç,ekmek), kuru baklagiller(fasulye,barbunya) ve sebzeler.

     Beyin,çalışması için gerekli enerjiyi yalnızca karbonhidratlardan sağlar.

 

               2. PROTEİNLER

        Hücrelerin yapı taşı olan proteinler , aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşmuşlardır.Hayvansal ve bitkisel proteinler aminoasitlere ayrılarak enzimle kan proteinlerinin yapımında kullanılırlar.Proteinler kasların yapısını oluşturduklarından; büyüme ve gelişmeyi, doku onarımını ve yapımını sağlarlar.1 gram protein 4 kcal verir.Bir sporcu günlük 1.5 – 2.0 gram proteini kg başına kullanmalıdır.

        Protein fazlası, yağa dönüşerek depo edilir.Parçalanma sonucu oluşan artık maddelerin atımı böbrekler ve idrar yolu ile olur.Bu da sporcularda sıvı kaybına neden olur.Fazla protein tüketimi ise vücuttan kalsiyum atımını hızlandırır.

        Yetersiz protein alımında  vücut kendi hücrelerini kullanır,büyüme durur ve sporcu bitkinliğe itilir,hemoglobin(kan proteini) yapılamadığından kansızlık oluşur.İyi bir protein seçimi %50 hayvansal (et,balık,süt,yumurta...) %50 bitkisel(nohut, mercimek...) karışımından oluşandır.

         Normal bir insanın; dinlenmede , normal vücut ısısında ve 20 C sıcaklıkta temel enerji gereksinimi kg başına 1 saatte, 1 cal`dır.

 ÖRNEK: 70 kg ağırlığındaki bir kişinin günlük enerji ihtiyacı:70/1*24=1680 cal`dir.

 

            3.YAĞLAR

       ATP oluşumunda , karbonhidratlara göre daha etkin olup,1 gramı 9 kcal verir.Ayrıca yağda eriyen ADEK vitaminlerinin vücutta emilim ve taşınmasında önemli rol oynar.Yağlar; kalp,akciğer,beyin gibi hayati önem taşıyan organlar için koruyucu yağ tabakası oluştururlar.Deri altındaki depoları ile vücudu soğuğa karşı korurlar.Vücut ısısının ayarlanmasında etkin rol oynar.

       Sporcunun günlük alması gereken enerjinin %25-30’ u yağlardan olmalıdır.Bunlar; %10’u doymuş yağlar(tereyağ ,margarin),%10’u yarı doymuş(zeytinyağı)ve %10’u doymamış yağlar(ayçiçek,mısırözü) şeklindedir.

         4.VİTAMİNLER

       Normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan,yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan organik öğelerdir.Görevleri; enerji oluşumu,sinir ve sindirim sisteminin normal çalıştırılması ve kas kasılmasıdır.Suda çözünebilen ve yağda çözünebilen olmak üzere ikiye

ayrılır(Tablo 6).

     a.Suda Çözünebilen Vitaminler:B ve C vitaminleri olup özellikleri,vücutta az bulunurlar,depo edilemezler,fazlası idrar yolu ile atılırlar.

     *B Vitaminleri:Genel olarak yoğunluğu önler performansı artırır.B-Kompleks Vitaminleri:B1 Thiamin,B2(Riboflavin),Niasi,B6(Pridoksin),Biotin,Pentotenik Asit,B12(Tablo 6).

     *C Vitamini:Sebze ve meyvelerde bulunur.Doku yapımında,aminoasit metabolizmasında ve hormon sentezinde önemli rol oynar.Yetersizliğinde performansın düştüğü,yorulmanın olduğu ve kas ağrılarının başladığı görülür.C vitamini,dayanıklılık sporlarında iyi bir glikojen deposu sağlar,kısa süreli yoğun egzersizlerde kandaki laktikasit düzeyini düşürür,enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürür ve oksijen kullanımını artırır.

      b.Yağda Çözünebilen  Vitaminler(ADEK):Depo edilebilirler.Fazlası vücutta zararlı toksit etkisi gösterirler.Yetişkenlerde,bulantı,baş ağrısı,saç dökülmesi, ishal gibi belirtilerle başlar(Tablo 6)

 

TABLO 6:   Bazı Vitaminlerin Kaynakları,Yetersiz Ve Fazla  Alımlarında Oluşan  Etkileri Ve                          .                    Ticari Tanıtımları.

                                                         

  

   Vitamin Adı

Kaynakları

Fonksiyonları

Yetersizliği

Fazlalığı

Ticari Tanıtımı

 

B-Kompleks Vitaminleri

 

 

 

 

Yorgunluğu önler,performansı ve dayanıklılığı artırır.

B1 Thiamin

Kepekli tahıl unları,kuru baklagiller,ekmek ve bulgur.

Karbonhidratlardan enerji sağlanması,sinir sistemi çalışması.

Yorgunluk kaslarda güçsüzlük,sinir sistemi bozukluğu.

Diğer B grubu vitaminlerin kullanımını olumsuz etkiler.Özellikle B12 vitamini.

 

B2

(Riboflavin)

Sakaktatlar,süt ve ürünleri,yumurta,

Kuru baklagiller.

Karbonhidrat,protein

Ve yağların kullanımı,enerji metabolizması.

Ağız ve dudak kenarlarında yaralar,yorgunluk.

Rapor edilmemiş.

 

Niasin

Maya,sakatatlar,

Et,tavuk,kuru baklagil,tahıllar,patates,yağlı

Tohumlar.

 

Karbonhidrat metabolizması,yağ sentezi.

Sinir ve sindirim sistemi bozuklukları,deri hastalıkları.

Yüz ve elde kızarıklık,kaşıntı,

Düzensiz kalp çalışması,karaciğer harabiyesi.

 

B6

(Pridoksin)

Et,yumurta,patates,sebzeler, tahıl ürünleri.

Protein ve enerji metabolizmasında yardımcı.

Huzursuzluk,kas seyirmesi,kansızlık.

Karaciğer harabiyeti,sinir sistemi bozukluğu

 

Biotin

Et,yumurta sarısı,karaciğer,

Kuru baklagil,sebzeler.

Glikojen ve yağ sentezi,aminoasit.

 

Yorgunluk,kas ağrıları,bulantı.

Mide asidinin azalması.

 

Pantotenik asit

Karaciğer,yumurta sarısı,et,sebzeler,kuru baklagil,yağlı tohumlar.

Enerji metabolizmasında yardımcı.

Yorgunluk,uykuda düzensizlik,bulantı,kaslarda kramp.

İshal.

Yorgunluğu önler,performansı ve dayanıklılğı arttırır.

B 12

Karaciğer,yumurta sarısı,et,süt.

Kanın yapısının korunması,sinir sistemi yapısı.

Kansızlık,sinir sistemi bozukluğu.

Karaciğer bozukluğu,alerjik reaksiyonlar.

Çalışma verimini attırır.

Vit C

Sebze ve meyveler.

Kollojen doku yapımı,damarların dayanıklılığının artması.

Diş eti kanamaları ,kan damarlarında dejenerasyon.

Böbrek taşları,Vit.E ihtiyacının artması,B12 Vit harabiyeti.

Hastalıklara karşı korunma, yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Vit A

Sarı turuncu renkte meyve ve sebzeler,yumurta sarısı,karaciğer,tereyağ ve süt.

Görmenin sağlanması,epitel dokunun korunması.

Gece körlüğü,geçici görememe.

Kemik, böbrek ve karaciğer harabiyeti,baş ağrısı,deride döküntü.

Enfeksiyonlara karşı koruyucu,görme fonksiyonlarını geliştirici.

Vit D

Balık yağı, yumurta, Vit D eklenmiş süt ve margarin.

Kemik gelişimi ve büyümesi.

Kemiklerde şekil bozukluğu.

Bulantı,ishal,kilo kaybı,böbrek harabiyeti.

Daha kuvvetli bir kemik yapısı sağlar.

Vit E

Bitkisel yağlar,yeşil yapraklı sebzeler,yağlı tohumlar,yumurta karaciğer.

Kırmızı kan hücre oluşumu,oksijen kullanımında artma.

Kansızlık.

Yorgunluk,yüksek tansiyon,kolesterolda artma.

Performansı geliştirir,dayanıklılığı arttırır.

Vit K  

Yeşil yapraklı sebzeler,meyveler, et.

Kanın pıhtılaşma etmeni.

Şiddetli kanama.

Sarılık.

Yaraların iyileşmesinde yardımcı.

         

         5.MİNERALLER

 

      Vücutta yapılamayan ve yiyeceklerle alınması gereken öğelerdir.Kalsiyum,fosfor,demir, magnezyum,potasyum ve sodyum gibi gereksinimi daha fazla olan mineraller ile gereksinimi daha az olan bakır,solanyum,kobalt,iyot bu gruba dahildir.( Tablo 7 ) (Güneş Z. 1998).

      Minerallerin genel olarak görevleri; kemik gelişimi,büyüme,kas kasılması,sinir iletimi ve vücut su den

gesinin sağlanmasıdır.                                                                                                                                                  

      Demir, bir kan proteini olan hemoglobinin yapımı için gereklidir.Hemoglobinin düşük olması sonucu kansızlık  (anemi)  oluşur.Vücuttaki en önemli görevi,akciğerlerden kaslara oksijen taşınmasıdır.02 ise enerji oluşumunda önemli rol oynar.Demir eksikliği sonucu, kansızlık,oksijen taşınmasında yetersizlik,enerji oluşumunda gecikme ve performansta düşme olur.

      Kalsiyum,fosforla birlikte kemik ve dişlerin yapısını oluşturur.Ayrıca kas kasılması,kanın pıhtılaşması,sinir iletimi gibi görevler üstlenir.İskelet kaslarının kasılma gücü kuvvetli bir kemik yapısı ile mümkündür.

      Mineral kaybı,spor türüne,egzersizin yoğunluğuna,süresine ve iklim şartlarına göre farklılık gösterir.Mineral kaybı yaz mevsiminde daha fazla görülmekte olup normal ve konsantre    besinlerle yerine konmalıdır.Aksi halde kramp,yorgunluk ve nefes almada güçlük ortaya çıkar ve performansıda olumsuz yönde etkiler.    

         6.SU

      İnsan,oksijensiz  bir kaç  dakika,susuz bir kaç gün ,yemek yemeden birkaç hafta yaşayabilir.Oksijenden sonra en önemliöğe olup,vücudun %60’ı sudur.İnsan günde 2500 ml su alır.Bunun 1500 l. İdrar,100 ml. Dışkı,50 ml. Terleme ve 900 ml. İse solunum yolu ile vücuttan atılır. 

                  Suyun Vücuttaki Görevleri:

1-     İyi bir taşıyıcı ve metabolizmada yardımcıdır:Kanda karbonhidratlar,yağlar,proteinler,hormonlar ve oksiyeni,çalışan kaslara taşır.Ayrıca amonyak,karbondioksit ve laktik asit gibi maddeleri dokulardan uzaklaştırır. 

2-      Isı düzenleyicidir:Sportif uygulama sonucu organizmada meydana gelen yüksek ısı,yeterli su olmazsa soğutma sistemi olan terleme gerçekleşmeyecektir.Isının dağıtılmması ise dolaşım ve sinir sistemini bozacaktır.    

3-     Su bir araçtır:Hücre içinde oluşan kimyasal olaylar,yaşam için gerekli enerjiyi sağlarlar.Su bu olayların oluştuğu bir ortam yani aracıdır.Vücutta daha fazla su,daha fazla olay oluşması  demektir.Suyun olmadığı bir ortamda enerji oluşumu gerçekleşmeyecektir (Tablo 4). 

 

Mineraller

Günlük Gereksinim(mg)

Kaynaklar

Vücutta Fonksiyonu

Egzersizde Rolü

Yetersizliği

Fazlalığı

 

 

 

Kalsiyum

Y.E.800-1200

Y.K.800-1200

Süt ve türevleri-pekmez-çilek-susam-kuruyemiş-kuru baklagiller-limon

Kanın pıhtılaşması,sinir iletiminde gereklidir,kemik ve dişlerin yapı taşıdır.

Kas kasılmasında ve glikojen yakılmasında etkendir.

Büyüme geriliği-kemik yumuşaması-raşitizm.

Böbrek taşları-Konvülsiyonlar.

Fosfor

Y.E.800-1200

Y.K.800-1200

Süt ve türevleri-yumurta-etler ve türevleri-yağlı tohumlar.

Kemik ve dişlerin yapı taşıdır-asit ve baz dengesinde tampondur-enerji metabolizmasında etkendir.

Kas kasılması-kas hücreleri içinde glikojen metabolizması

Güçsüzlük-kalsiyum kaybı

Kalsiyum fosfor dengesizliği

Magnezyum

Y.E.350

Y.K.300

Tuz-inek sütü-yağlı tohumlar-kuru meyve.

Kemik ve dişlerin yapı taşıdır-asit ve baz dengesinde tampondur.

Kas kasılması-kas hücreleri içinde glikojen metabolizması

Büyüme geriliği-kemik yumuşaması-ishal

İshal

Sodyum

Y.E.1100-3300

Y.K.1100-3300

Veya 3-7gr

Tuz-inek sütü- beyaz peynir-yoğurt-koyu yeşil yapraklı sebzeler- havuç-et-yumurta.

Asit,baz dengesi-sinir uyarımı-su dengesi-kas çalışması.

Sinir uyarılarının nakli-su dengesi-kas kasılması.

Kusma-zihni bulanıklık-kas yorgunluğu-ağrı-solunum yetersizliği-iştah azalması.

Yüksek tansiyon-vücutta şişlik(ödem)

Potasyum

Y.E.1875-5625

Y.K.1875-5625

Veya 2-4 gr

 

Yeşil yapraklı sebzeler-çay-kuru baklagil-et-kuruyemişler-kurumeyve-patates-pekmez.

Asit,baz dengesi-sinir uyarımı-su dengesi-kas çalışması.

Sinir uyarılarının nakli-gikojen depolama-kas kasılması

Kas yorgunluğu-solunum yetersizliği-kalp atışlarında düzensizlik.

Kas zayıflğı-ölüm

Demir

Y.E.10

Y.K.18

Sporcularda 20

Sakatatlar-et ve türevleri-deniz ürünleri-yumurta-kurubaklagil-incir.

Hemoglobinin yapısında-oksijen taşınmasında-enerji metabolizmasında.

Kırmızı kan hücreleri ile oksijen taşıma-kas hücreleri içinde oksijen kullanımı.

Demir yetersizliği anemisi-oksijen kullanımı yetersizliği-enfeksiyonlara direnç.

Karaciğer sirozu-pankreas bozukluğu.

Çinko

Y.E.15

Y.K.15

Et-deniz ürünleri-süt ve türevleri.

Protein sentezinde-bazı enzimlerin bileşiminde-

doku yapımında

Kas hücreleri içinde enerji üretimi.

Büyüme geriliği-sex bezlerinin küçüklüğü-sinir ve sindirim sistemi bozukluğu.

Bulantı-kusma-ishal-baş ağrısı-ateş.

Bakır

Y.E. 2

Y.K. 2

Etler-içme suyu.

Demir metabolizmasında-enzim yapısında.

Oksijen taşınması ve kullanımı.

Anemi-kemik değişiklikleri.

Wilson hastalığı (siroz-sinir sistemi boz.)

 

 

TABLO:4       Vücutta Su Kaybının Etkileri :

              % 1-5’lik su kaybı

    % 6-10’luk su kaybı

   % 11-20’lik su kaybı

Susuzluk,

Harekette düzensizlik,

İştahsızlık,

Deri kızarması,

Sabırsızlık,

Yorgunluk,

Kalp atımında artma,

Isıda artma.

Baş ağrısı,

Soluk almada güçlük,

Kan volümünün düşmesi,

Konuşma zorluğu,

Hatırlamada güçlük,

Kan yoğunluğunda artma.

Kramplar,

Yutkunma zorluğu,

Dilin şişmesi,

Görmede bozukluk,

Duyma zorluğu,

Ateş,

Duyarlılıkta azalma,

Yaşamın sonlanması.

 

Sporcularda Kilo Verme Nasıl Olmalıdır?

 

    1-Ağırlık kaybı vücut yağ depolarından olmalıdır.

    2-Vücut yağ,kalori kısıtlaması ve egzersiz sayısı arttırımı ile azaltılmalıdır.Araştırmalar, spor  yapmayan kişilerin, haftada 2 kez yaptıkları egzersizin bir faydası olmadığı ancak egzersiz sayısı            3-4’e çıkarıldığında ise ağırlıkta ve yağ yüzdesinde belirgin bir azalma göstermiştir.

   3- Kilo verme işlemi yavaş olmalıdır.Gerçek anlamda vücut yağının azaltılması uzun sürede olmaktadır.Kısa sürede verilen ağırlık yağ olmayıp geri alınması çok kolaydır.İdeal olan haftada 500-700gr verebilecek egzersizlerdir.

  4-Yiyeceklerin seçiminde,besin öğelerinin dengeli bir biçimde alınması gerekir.

  5- Günlük enerji alımı 1500kaloriden düşük olmamalıdır.

  6-Kilo verme dönemlerinde su içmeyi unutmamak gerekir.

  7-Günlük alınması gereken besinler 5 öğünde (öğün atlamadan) tüketilmelidir.Öğün atlatmak veya tek bir öğünde fazla kalori alımı yağ depolama olasılığını artırır.

 

     TABLO:5      Bazı Yiyeceklerin Sağladığı Enerji ve Kullanım Süreleri

Besin Adı

Enerji

  Egzersiz Çeşidi (enerjinin harcanması)

 

½ Paket çikolata(50gr)

1 Şişe bira(500ml.)

1Pors. Patates kızartması(150gr)

1 Paket bisküvi (100gr)

1 Dilim pasta (meyveli)

1Paket fıstık(100gr)

275

240

330

440

440

600

25dk. Koşu veya 66dk. Bisiklet.

20dk. Koşu veya 40dk. Tenis.

30dk. Koşu veya 76dk. Yürüyüş

40dk. Koşu veya 84dk. Masa tenisi

40dk. Koşu veya 160dk. Bisiklet.

54dk. Koşu veya 130dk. Yürüyüş

 

 

                     1.2 SPOR DALLARINA GÖRE BESLENME                                 

1.2.1ÇABUK KUVVET SPORLARINDA  BESLENME:

100mt,200mt400mt.koşuları,atmalar, atlamalar,yüzme(100mt),masa tenisi,aletli cimnastik,cimnastik,voleybol,bisiklet (pistte)...vb.

            Bu tip sporlarda, alaktik anaerobik ve anaerobik-laktik enerji sistemleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla enerjisi bol fosforlara ihtiyaç vardır.(Enerji kullanımında bireylerin kilo farklılıkları değişik spor dallarının aynı grupta olması ortalama değerler vermeyi güçleştirir.Örnek;42kg. ağırlığındaki bir cimnastikçinin günlük enerji ihtiyacı 2600kal.’den daha az, bir dekatlon sporcusunda 5000kal.’den fazla olabilmektedir.)

            Günlük enerjinin besin öğelerine göre dağılımı;karbonhidrat %55,protein %15,yağ %30’dur(Tablo 8)

Müsabaka öncesi dönemde karbonhidrat tüketimi enerjinin %60-80’ini karşılayacak kadar artırılmalıdır

Özellikle turnuva aralarında muz, kuru meyvalar,az yağlı kekler tüketilebilir, konsantre karbonhidratlı sıvılar

İçilebilir(Paker S.H.1996).

       TABLO:8           Çabuk Kuvvet Sporlarında Günlük Kalori İhtiyacı

Spor Türü

 

Vücut Ağırlığı

     (kg)

Günlük Kalori İhtiyacı

 

 

 

 

     İhtiyacın

        %55’i

  karbonhidrat,

       %15’i

      protein,

       %30’u

   yağlardan

  sağlanır.

100mt,200mt,400mt koşu

           70

          5000

Atletizm-Dekatlon

           80          

          6200

Atletizm-Atlamalar

           70

          5400

Cimnastik

           60

          4200

Aletli Cimnastik

           65

          4700

Artistik Paten

           70

          4900

Eskrim

           70

          5200

Bisiklet(pist)

           70

          5600

Yüzme(100mt)

           70

          5500

Masa tenisi

           70

          4600

Voleybol

           75   

          5300

       

    

         1.2.2DAYANIKLILIK SPORLARINDA BESLENME:

                 Orta ve uzun mesafe koşuları,maraton,bisiklet dağcılık...vb.

                 Bu dallarda çoğunlukla aerobik enerji sistemi kullanılmaktadır.Kısa süreli dayanıklılıkta,karbonhidratlar;orta süreli dayanıklılıklarda(daha çok anaerobik)çoğunluğu karbonhidratlar;uzun sürelide(aerobik)karışık(aerobik/anaerobik)karbonhidrat ve yağ;çok uzun süreli dayanıklılık isteyen yüklenmelerde yaralanılan besinler daha çok yağlardır.(tam aerobik)

                 Dayanıklılık, vucüdun yorgunluğa karşı direnç gösterebilmesidir.Temel enerji kaynağı glikojen ve yağlardır.Glikojen, karbonhidratların vücuttaki depo şeklidir.Temponun hızlanması, glikojen tüketimini artırır,dolayısıyla yoğun çalışma günlerinde karbonhidrat tüketimi artırılmalıdır(Paker S.H1996).

                 Bu dönemde yağsız peynir,yoğurt,kuru baklagiller gibi düşük yağlı yiyecekler tüketilir.Bu spor dallarındaki sporcular,iyi bir antrenman programı ile vücutlarındaki yağlardan enerji olarak faydalanırlar.Böylece sınırlı olan glikojen depoları kısa sürede boşalmayacak ve kan glikozu düşüp,yorgunluk ve halsizlik olmayacaktır.

          Dayanıklılık gerektiren spor dallarında günlük enerjinin dağılımı;karbonhidratlar %60,

Proteinler %15,yağlar %25’tir(Tablo 9).Yoğun antrenmanı izleyen günlerde potasyum(sebze ve meyvelerden;patates,portakal ,muz...vb.)’dan zengin yiyeceklerden faydalanılmalıdır.Ayrıca vücut için yeterince sıvı ve mineral alınmış olması gerekir.Bu besin öğeleri kaybının hemen yerine konması,performansta devamlılığı sağlar.Yarışma öncesi kas glikojen depolarının doldurulması için karbonhidrat yükleme diyetleri uygulanabilir.

    

      TABLO:9           Dayanıklılık Sporlarında günlük Kalori İhtiyacı

 

Spor Türü

Vücut Ağırlığı

        (kg)

Günlük Kalori İhtiyacı

         

         İhtiyacın ;

          % 60’ı

       karbonhidrat,

          % 15’i

          protein,

           % 25’i

          yağlardan

           sağlanır.

Orta Mesafe Koşular

           70

            5400

Uzun Mesafe Koşular

           65

            5400

Maraton

           60

            5000

Yüzme (200-1500)

           70

            5400

Kürek

           80

            6600

Bisiklet (Yol)

           70

            6200

Dağcılık

           65

            5000

 

 

 

                     

 

 

 

    1.2.3. TAKIM SPORLARINDA BESLENME:

     Futbol,Basketbol,Hentbol.

 

    Takım sporlarında,anaerobik ve aerobik enerji sistemleri kompleks bir şekilde kullanılmakta olup,dayanıklılık ve sürat gibi motorsal özelliklerde içermektedir.Egzersiz tipi ve oyun süresi nedeniyle vücut glikojen depolarının dayanıklılık için önemli olduğu kesin bir gerçektir.Maç öncesi,karbonhidrat tüketiminin artırılması gösterilecek performansta önemli rol oynar.Aksi takdirde maç sonralarına doğru sporcularda dayanıklılığın azaldığı,yorgun ve isteksiz oldukları gözlenebilmektedir.Turnuvalarda,her maç bitiminde boşalan dapoların en kısa zamanda doldurulması bir sonraki maç için iyi bir hazırlık olmaktadır.Maç süresince,karbonhidrat içeren sıvıların içilmesi ile,yorgunluğun geciktirildiği,sağlıklı düşünmede ve algılama kabiliyetinin arttırıldığı belirlenmiştir.

     Maç öncesi öğünde,karbonhidrat ağırlıklı sindirimi kolay yiyeceklerle birlikte tavuk ve balık etide tüketilebilir.Bu öğünde yeterince sıvı alınmalıdır.Çoğu terleme ile,maç süresince vücutta 1-2.5kg ağırlık kaybolabilmektedir.Maç sonrası,sindirim güçlüğü düşünülerek birden bire fazla miktarda yiyecek tüketilmemelidir.

     Kramplar,sakatlanmalar ya da konsantre olmada güçlükler yeterli vitamin mineral alınmaması sonucudur.Bu nedenle her gün taze meyve,sebze,süt ve ürünleri tüketilmelidir.Günlük enerji ihtiyacı %57 karbonhidratlar,%15 proteinler ve %28 yağlardan temin edilmelidir(Tablo 10).

                                                                

      TABLO:10            Takım Sporlarında Günlük Klori İhtiyacı

Spor Türü

Vücut Ağırlığı

       (kg)

Günlük Klori İhtiyacı

     

        İhtiyacın;

           %57’si

     karbonhidrat,

           %15’i

         protein,

   %28’i yağlardan

         sağlanır.    

Futbol

           70

        5500

Basketbol

           75

        5500

Hentbol

           75

        5800

Su Topu

           75

        5800

Tenis

           70

        5200

Hokey

           70

        5400    

   

    

      1.2.4KUVVET SPORLARINDA BESLENME:       

       Halter,Disk,Gülle,Çekiç  

       Kısa sürede maksimum kuvvet gösterilmesi ve dayanıklılığa daha az gereksinim duyulması bu dalların özelliğidir.

        Yoğun çalışma günlerinde yeterli miktarda protein içeren besinlerin tüketilmesi gerekir.ancak egzersiz yapmak için enerjiye ihtiyaç olduğu,bu nedenle karbonhidrat alınması gerektiğide bilinmelidir.

         Günlük enerji ihtiyacının dağılımı şöyledir:karbonhidrat %50,protein % 20,yağ %30(Tablo 11).    

  

       TABLO:11                   Kuvvet Sporlarında Günlük Klori İhtiyacı

Spor Türü

Vücut Ağırlığı

       (kg)

Günlük Kalori İhtiyacı

İhtiyacın;%50’si karbonhidrat,%20’si protein,%30’u yağlardan sağlanır.

Halter

           80

         6600

Atmalar

           90

         7000

             

 

       1.2.5MÜCADELE SPORLARINDA BESLENME:

        Boks,Karate,Güreş,Judo,Taekwan-do 

        Bu dalların özelliği vücutta kısa sürede laktik asit birikimine neden olmalıdır.Enerji olarak,vücuttaki glikojen depolarından yaralanılır.Müsabaka öncesi dönemde,glikojen depolarında doygunluğun sağlanması için karbonhidratlarca zengin yiyecekler tüketilmelidir.Son öğünde,yağsız tavuk ve balık eti yenilebilir.Mücadele sporlarında enerjinin besin öğelerine göre dağılımı şöyledir:karbonhidratlar %50,protein %20,yağ %30.(Tablo 12).

         

                                                                                                                                                                                                                

 

     TABLO:12                  Mücadele Sporlarında Günlük Kalori İhtiyacı

       

Spor Türü

Vücut Ağırlığı

       (kg)

Günlük Kalori İhtiyacı

İhtiyacın;%50’si karbonhidrat, %20’si protein, %30’u yağlardan sağlanır.

Boks

             75

          5800

Güreş

             75

          5800

Judo

             75

          5800

   

 

            TABLO:13                 Yaş, Boy ve Kilolara Göre Günlük Enerji İhtiyaçları

 

 Yaşı(Yıl)

  Boyu(m.)

  Kilosu(kg.)

  Eneji(kal)

 Çocuklar

      7-10

       1.32

         28

        2400

 Erkekler

     11-14

       1.57

         45

        2700

     15-18

       1.76

         66

        2800

     19-22

       1.77

         70

        2900

     11-14

       1.57

         46

        2200

 Bayanlar

     15-18

       1.63

         55

        2100

     19-22

       1.63

         55

        2100

 

             

            

             1.3YAŞ GRUPLARINA GÖRE ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİNİ KARŞILAYACAK

              GÜNLÜK YİYECEK MİKTARLARI(Gr.)(TABLO 14)

 

           TABLO:14

Besin Grupları

         Çocuklarda

               Genç Erkeklerde

                Genç Kızlarda

 4-6 Yaş        

 7-9 Yaş

10-12 Yaş

13-15 Yaş          

16-19 Yaş

10-12 Yaş

12-15 Yaş

16-19 Yaş

Et,Yumurta

Kuru Baklagiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplam

  120

    130

    130

   155

    155

    115

    155

     155

Et

   40     

     50

     65

    100

     60

     60

     100

      100 

Yumurta Kuru Baklagiller

 

   50

 

    50

 

     25

 

     15

 

      15

 

     25

 

     25

 

      25

Süt ve Türevleri

Toplam

 

    500

 

    500

 

     500

 

    500

 

     500

 

    500

 

    500

 

    450

Süt,Yoğurt

    350

    350

     350

    350    

      350

    350  

    350

    300

Peynir,Çökelek

    30  

    30  

      30

     30

       30

     30

     30

     30

Sebze ve Meyve Toplam

 

   300

 

    350

 

    400

 

   400

 

    500

 

    400

 

     400

 

     400   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşil ve Sarı

   100

     100

    150

   150

     200

    100

    150  

     150

Diğerleri

   200

     250

     250

    250

     300

    250 

    250  

     250

Tahıllar

  

 

 

 

 

 

 

 

Ekmek

 100  

     200

     150

    400

     500

     250

    300

    250

Pirinç,Bulgur,Makarna,Un

 

      50

 

      60

 

      65

 

     100

 

     140

 

     60

 

     80

 

     80

 

Yağlar ve Şekerler

 

 

 

 

 

 

 

 

Katı Yağ

    10

    15

   25

     30

     35

     20

    25

     20

Sıvı Yağ

    10

     15

   25

     30

     35

     20

    25

     20

Şeker

    30

     30

   30

     40

     50

     30

    30

     30

Bal,Pekmez,

Reçel vb.

 

     20

 

     20

 

    30

 

     30

 

     30

 

     20

 

    30

 

     20

 

          

           1.4DOPİNG

        “ Uluslararası Olimpiyat  Komitesi(IOC) tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlerin sporcu tarafından bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanımı diye tanımlanmaktadır.Sporcuyu bu çeşit maddeleri veya yöntemleri kullandırmaya yönlendirmek veya onlara yardım etmek spor ahlakına aykırı olup,dopingle ilgili bir suç olerak sayılmaktadır.

           Dopingin yasaklanmasının ana nedeni;sporun temel prensiplerine aykırı olmasıdır.Doping,aynı zamanda,sporcuların performanslarını artırmak için yasaklanmış maddeleri ve yöntemleri kullanmaları ile elde edecekleri haksız avantajlardan;bazı madeler ile yöntemlerin neden olabileceği yan etkilerden sporcuları korumak için yasaklanmıştır.

           Doping kontrolü,sporcuların seçimi,idrar numunelerinin toplanması,analizi ve sonuçlarının yorumlanması işlemlerini içerir. 

    

            1.4.1KULLANIMI YASAK OLAN DOPİNG MADDELERİ

      1.Uyarıcılar(Stimulanlar):

           Aktiviteyi artıran ve yorgunluk hissini azaltan maddelere uyarıcı denir.Sporcunun performansını artıracak psikolojik ve fiziksel uyarı sağladığından kullanımı yasaktır.Uyarıcıların,sinirlilik,kalp atış hızının artması,kan basıncının yükselmesi,su kaybı ve dolaşım bozuklukları gibi yan etkileribulunmaktadır.Uyarıcı kullanmış birisinde, göz bebeğinin büyümesi,aşırı terleme,sinirlilik,saldırganlık,el titremesi,kilo kaybı,hızlı kalp atışı ve yüksek kan basıncı gibi rahatsızlık gözlenir.

           Kafeinin performansı artırması,ancak belli bir dozdan sonra olur.Bu dozlardaki kafein sporcunun metabolizmasını,vücut ısısını,kan basıncını ve kan şekeri düzeyini yükseltir.Yüksek dozlarda bulantı,ishal,uykusuzluk,titreme,baş ağrısı ve asabiyet ortaya çıkar.

      2.Narkotik Analjezikler

           Bu tip ilaçlar,morfin ve morfinin kimyasal ve farmakolojik benzerleri olup,öncelikle ağrı kesici niteliğindedir.Ağrıyı maskelemek amacıyla kullanırlar ancak,pek çoğu solunum depresyonuna neden olup,fiziksel ve psikolojik bağımlılık gibi oldukça tehlikeli yan etkileri vardır.

      3.Anabolizan Steroidler:

           Vücutta üretilen doğal bir steroid olan testosteron hormonuna benzer etkilere sahip sentetik maddelerdir.Doğal testosteron  “anabolik  “  (yapıcı) ve  “androjenik   “  (erkeğe özgü hal ve davranış) etkileri sağlar.

           Bu ilaçların kullanımının yasaklanma nedeni,kanser hastalarının veya testosteron yetersizliği olan hastaların tedavisi gibi yalnızca tıbbi amaçlar için kullanılmasına rağmen ,atletik performansı artırmak için anabolik steroidleri kullanmak,ciddi sağlık riskleri taşımakta ve spor ahlakına ters düşmektedir.

         Zararlı etkileri;anabolik steroidler karaciğer hastalığı riskini artırırlar,yüksek yoğunluklu lipidlerin (HDL) düzeylerinin yükselmesi ve bu yollada bir kardiyovasküler olay riskinin artması gibi zararlı yan etkileri ortaya çıkarabilirler.

         Bayanlardaki zararlı etkileri; erkeksi karaakterlerin oluşması, artan agresiflik,ruh halinde dalgalanmalar, depresyon,yumurtalıkların ve menstrasyonun fonksiyon görmesinin baskılanması,yüz ve vücutta kullanma,klitorisin genişlemesi, sesin kalınlaşması.

         Erkeklerdeki zaralı etkileri, artan agresiflik, akne,ruh halinde dalgalanmalar,depresyon,testis boyutlarının küçülmesi,sperm üretiminin azalması,karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında azalma,göğüslerde büyüme,erken kellik,prostat bezinin genişlemesidir.Bu etkiler uzun kullanımda kalıcı olabilir.

   

         4.Diüretikler:

           Diüretikler, böbrek üzerinde etkili olan ve büyük miktarlarda suyun vücuttan atılımına neden olan bir ilaç grubudur.Bunlar genellikle belirli ağırlık sınıflarına girmek isteyen sporcular tarafından geçici ağırlık kaybı vediğer bileşikler ile ilaçların vücuttan atılmalarını sağlayarak doping teslerinden kaçmak amacıyla kullanılır.

           Diüretiklerin vücuda verdiği zarar; dehidratasyon, kas zayıflaması,kramplar vekan basıncının düşmesine ve elektrolit dengesizliğiyle oluşan kardiak düzensizliklere neden olur.

  

         5.Peptid Hormonlar  Ve Benzerleri:

            Büyüme,cinsel davranışlar, ağrıya karşı duyarlık ve davranış gibi çeşitli bedensel fonksiyonların uyarılmasında bir organdan diğerine mesaj iletimi görevini yerine getirmektedir. Benzerleri ise,kimyasal olarak üretilmiş olup doğal olarak vücutta oluşan peptid hormonları ile benzer etkileri bulunmaktadır.İnsan büyüme hormonu bunlardan biridir.Alındığında yan etkiler el ve ayak parmakları kulaklar ve derinin kalınlaşması ve genişlemesi;iç organlarla ilgili olarak kemik ve yüz hatlarının büyümesindeki bozulmayla karakterize edilen akromegaliye neden olur.Ayrıca, diyabete, kalp ve tiroid hastalığına, mentrual düzensizliklerlere, seksüel istek azalmasına ,iktidarsızlığa ve yaşam süresinin kısaltılmasına neden olur.

          

           1.4.2YASAKLANMIŞ DOPİNG YÖNTEMLERİ

                  Kan Dopingi: Kan ve kan ürenlerinin, kanın oksijen taşıma kapasitesinin ve dolayısıyla aerobik atletik performansı artırmak amacıyla damardan verilmesi yöntemidir.Kullanılan kan sporcunun kendi kanı veya başkasının kanıda olabilir.Yasaklanma nedeni;spor ahlakına uymamasıyla birlikte, çeşitki rahatsızlıkların ortaya çıkmasıdır. Ayrıca , eğer yanlış tip kan kullanıldıysa sarılık ,dolaşım bozukluğu, kanın pıhtılaşması, metabolik sok ve AIDS gibi enfeksiyon hastalıklarının bulaştırılmasına neden olmasıdır.

 

            1.4.3 KULLANIMI KISITLI OLAN DOPİNG MADDELERİ

            1.ALKOL:Yasaklıolmasına karşın,örneğin eskrim ve pentatlon gibi spor dallarına sporculardaki alkol düzeyi ölçülebilir.

            2.MARİHUANA:Kısıtlı kullanımı olan maddeler sınıfında olmasına rağmen,Türkiye’de kullanımı kanunen yasaktır.Bazı spor dallarında kontrol edilebilir.

            3.LOKAL ANESTEZİKLER:Kullanımı için bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.Ancak bazı koşullar yerine getirildiğinde kullanılabilirler.

            4.KORTİKOSTEROİDLER:Tedavi dışı kullanımlarının artması nedeniyle kısıtlı olarak kullanımına izin verilmiştir.Bu tip maddelerin kullanımı;yüzeysel uygulama(kulak,göz ve deri);solunum yoluyla(inhalasyon)uygulaması(astım,allerjik ,rihit);lokal ve eklem içine enjeksiyon dışında yasaklıdır.

            5.BETA-BLOKÖRLER:Kalp hastalıklarında kullanılan,kan basıncını düşürüp kalp atışlarını azaltan ilaçlardır.Bu ilaçlar aynı zamanda migren tedavisinde ve el titremelerinin önüne geçilmesinde kullanılır.Bu ilaçların kullanımının yasak olma nedeni şudur:atıcılık ve okculuk gibi spor dallarında kolun sallanmaması ve parmakların tiyrememesi önemli olup,betblokörler kalp atış hızını düşürerek bu problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.