[Büyükler || Gençler || Yıldızlar]
BAYAN GÜREŞİ |
---|
DÜNYADA BAYAN GÜREŞİNİN BAŞLAMASI : fİLA tarafından takvime alınan Bayan güreşi ilk defa 1984 yılında uluslararası bir müsabaka ile başlamıştır.Bayanlar arası İlk DÜNYA ŞAMPİYONASI 1987 yılında Norveç'in Lorenslog şehrinde yapılmıştır.Halı hazırda Fila üye olan Dünyada 87 ülkede Bayan güreşi faaliyetleri sürmektedir.
ülkemizde uluslararası düzeyde uygulanması 1998 Yılında Ahmet Ayık Başkanlığındaki Federasyonumuz döneminde başlamıştır.Bayan güreşi Fila tarafından serbest stilde düzenlemesine karar verilmiştir.Grekoromen güreşte bayan müsabakaları bulunmamaktadır.Fila'nın yeni getirmiş olduğu düzenlemelere göre bayanları Olimpik kategoriye almış bulunmaktadır.Bu nedenle G.rekoromen stildede mutlaka bayan güreşi yapılması muhtemeldir.
ülkemizde ilk bayan müsabakası: 27-şubat/1 mart 1998 tarihleri arasında Ankara'da Büyükler arası ilk Bayanlar Türkiye şampiyonası düzenlenmiştir.
İLK BAYANLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
27-ŞUBAT-2 MART 1998 ANKARA
46 KG 1-Sevgi İÇÖZ - Afyon 2-Dönüd DURGUN- Afyon 3-Demet ŞİMŞEK- Burdur
|
51 KG 1-Nurcihan YENER - Kilis 2-Saniye KART - Bursa 3-Atiye ÖCAL - Burdur |
56 KG 1-Nadir Uğrun Perçin - Burdur 2-Fatma Çakıcı - Bursa 3-Nurten Elönü - İst.(M.üni) |
62 kg 1-Yasemin Öcal - Burdur 2-Dilek Erdoğan- Afyon 3-Gülbeyaz Akkulak - İsparta
|
68kg 1-Müjgan İvgen Burdur 2-Yasemin Özsu - Bursa 3-Sibel Buldan - Afyon
|
75 kg 1-Memnune Konak - Afyon 2-N.Tomris Konur - Kayseri |
İLK KATILDIĞIMIZ ULUSLARARASI ORGANİZASYON : 6-10 Mayıs 1998 Tarihlerinde slovakya'nın Başkenti Bratislava da yapılan Büyük Bayanlar Avrupa serbest güreş şampiyonasına ekibimiz aşağıdaki kadrosu ile katılmıştır.
ANTRENÖRLER : Berlin Öztürk ve İsmail Erdoğan
Sporcular : 46 kg Sevgi İÇÖZ , 46 kg Nadir Uğrun Perçin , 68 Kg Yasemin ÖCAL
6 sıklet üzerinden yapılmaya
başlanmıştır.2002 yılı itibarı ile 8 olan erkekler bölümünün sıklet sayısı fila
tarafından 7'e indirilmiştir.Bu düzenleme sonucunda 2004 Atina olimpiyatlarından
başlamak üzere bayanlarda Serbest güreş kategorisinde olimpiyatlara dahil
edilmiş ve 7 sıklet üzerinden yarışmalarına karar verilmiştir.
2002 yılına kadar uygulanan bayan sıkletleri;
46 .kg
51.0 kg
56.0 kg
62.0 kg
68.0 kg 75.0kg |
2002 yılı itibarı ile "FİLA" tarafından yeni ihdas edilen sıkletler :
48, 51, 55,
59, 63, 67,
72 kg
BAYANLARDA KATEGORİ:
A-BÜYÜKLER
B-GENÇ BAYANLAR
C-YILDIZ BAYANLAR
BÖLÜM XII
BAYANLAR GÜREŞİNE ÖZGÜ ULUSLARARASI KURAL
MADDE 60. YAŞ KATEGORİLERİ VE AĞIRLIK KATEGORİLERİ
Bayanlar için yaş kategorileri ;
Minikler : 14 - 15 yaş (13 yaş doktor raporu ve aile muvakatı ile) Yıldızlar : 16 - 17 yaş (15 yaş doktor raporu ve aile muvakatı ile)
Gençler : 18 - 20 yaş (17 yaş doktor raporu ve aile muvakatı ile)
Büyükler : 20 yaş ve yukarısı
17 yaşında yıldızlar kategorisinde güreşen bir güreşçi doktor raporu ve aile muvafakati ile büyükler kategorisinde güreşebilir.
Ağırlık Kategorileri Aşağıdadır. BAYANLAR GÜREŞİ İLE İLGİLİ ENSON BİLGİLER
Minikler |
Yıldızlar |
Gençler |
Büyükler |
28-30 kg |
36-38 kg |
40-44 kg |
44-48 kg |
32 kg |
40 kg |
48 kg |
51 kg |
34 kg |
43 kg |
51 kg |
55 kg |
37 kg |
46 kg |
55 kg |
59 kg |
40 kg |
49 kg |
59 kg |
63 kg |
44 kg |
52 kg |
63 kg |
67 kg |
48 kg |
56 kg |
67 kg |
67-72 kg |
52 kg |
60 kg |
67-72 kg |
|
57 kg |
65 kg |
|
|
57-62 kg |
65-70 kg |
|
|
MADDE 61. KIYAFET
Güreşçiler müsabakalarda 8. maddede tarif edildiği gibi giyinmelidirler.
- Sutyen takılması yasaklanmıştır.
- Küpe, künye, bilezik, yüzük gibi metal veya sert maddelerin takılması ve erkek güreşçilerde olduğu gibi mayo altına tişört giyilmesi yasaktır.
- Bayanlarda bütün yaş kategorilerinde FILA tarafından onaylanmış kulaklık takılması zorunludur.
MADDE 62. TARTI
Prensip : Katılımcılar 11 inci maddede bahsedilen kurallar doğrultusunda tartılırlar.
MADDE 63. MÜSABAKA SÜRESİ
Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler: 2’şer dakikadan 3 devre
İki devre arasında 30 sn dinlenme vardır.
MADDE 64. TEKNİK KURALLAR
Erkek güreşçiler için uygulanan teknik kuralların tümü bayan güreşçiler içinde geçerlidir.
MADDE 65. YASAK OYUNLAR
Erkek güreşçiler için belirlenmiş genel yasak oyunlardan başka bayanlar güreşinde yapılması yasak oyun şudur:
- Ayakta ve yerde yapılan çift kleler (Nelson)
Bu kategoriler aynı zamanda serbest ve grekoromen güreşimizin
kategorileridir.Tüm yarışmalar Avrupa -Dünya Akdeniz oyunları ve uluslararası
turnuvalar fila tarafından programa alınmıştır.
1997-2002 6 yıl boyunca BAYANLARDA KAZANILAN BAŞARI
VII Avrupa büyük Bayanlar Şampiyonası 2000 BUDAPEŞTE
75 KG Zarife YILDIRIM 3 OLARAK ilk madalyayı kazanmıştır.
2001 AKDENİZ OYUNLARI TUNUS
51.0 kg 2. Nadir Uğrun Perçin 2 nci olarak gümüş madalya kazanmıştır.
9.BAYANLAR AVRUPA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI Seinäjoki 11.-14.4.2002-FİNLANDİYA |
|
|
||
|
|
||
|
LF.48 kg category |
|
|
1. |
Inga Karamthakova |
RUS |
Russia |
2. |
Brigitte Wagner |
GER |
Germany |
3. |
Angeligue Berthenet |
FRA |
France |
4. |
Iwona Matkowska |
POL |
Poland |
5. |
Voitova Yuliya |
UKR |
Ukraine |
6. |
Kamelia Tzekova |
BUL |
Bulgaria |
7. |
Patrizid Girone |
ITA |
Italy |
8. |
Alicia Abuja |
ESP |
Spain |
9. |
Myrsini Koloni |
GRE |
Greece |
10. |
Olina Orlovska |
CZE |
Czech Republic |
|
|
||
|
LF.51 kg category |
|
|
1. |
Olga Smirnova |
RUS |
Russia |
2. |
Ida Hellström |
SWE |
Sweden |
3. |
Inessa Rebar |
UKR |
Ukraine |
4. |
Marta Wojtanowska |
POL |
Poland |
5. |
Jessica Bechtel |
GER |
Germany |
6. |
Sofia Poumbouridou |
GRE |
Greece |
7. |
Nadir Uerun Percin |
TUR |
Turkey |
8. |
Gabriela Kirilova |
BUL |
Bulgaria |
9. |
Alena Kareisha |
BLR |
Belarus |
10. |
Mari Tuomela |
FIN |
Finland |
|
|
||
|
LF.55 kg category |
|
|
1. |
Tetyana Lazareva |
UKR |
Ukraine |
2. |
Ida Theres Karlsson |
SWE |
Sweden |
3. |
Gudrun Höie |
NOR |
Norway |
4. |
Natalia Smirnova |
RUS |
Russia |
5. |
Eva Sacchi |
ITA |
Italy |
6. |
Sabrina Lotz |
GER |
Germany |
7. |
Anna Gomis |
FRA |
France |
8. |
Minerva Moniero |
ESP |
Spain |
9. |
Virpi Nättiaho |
FIN |
Finland |
10. |
Kitti Godó |
HUN |
Unkari |
|
|
||
|
LF.59 kg category |
|
|
1. |
Sara Eriksson |
SWE |
Sweden |
2. |
Monika Michalik |
POL |
Poland |
3. |
Christina Oertli |
GER |
Germany |
4. |
Agoro Papavasiliou |
GRE |
Greece |
5. |
Liudmila Siomkina |
BLR |
Belarus |
6. |
Oksana Shalikova |
UKR |
Ukraine |
7. |
Kristine Odrina |
LAT |
Latvia |
8. |
Natalia Ivanova |
RUS |
Russia |
9. |
Desislava Lyubenova |
BUL |
Bulgaria |
10. |
Dilek Erdogan |
TUR |
Turkey |
|
|
||
|
|
||
|
PALKINTOJÄRJESTYS / PRIZE LIST 2 |
|
|
|
European Championships Seinäjoki 11.-14.4.2002 |
||
|
|
||
|
LF.63 kg category |
|
|
1. |
Malgorzata Bassa |
POL |
Poland |
2. |
Lene Aanes |
NOR |
Norway |
3. |
Daria Nasarova |
RUS |
Russia |
4. |
Ludmila Golovchenko |
UKR |
Ukraine |
5. |
Seba Jimenez |
ESP |
Spain |
6. |
Raya Raycheva |
BUL |
Bulgaria |
7. |
Nese Yazici |
TUR |
Turkey |
8. |
Volha Khilko |
BLR |
Belarus |
9. |
Stephanie Gross |
GER |
Germany |
10. |
Ulla Köckritz |
FIN |
Finland |
|
|
||
|
LF.67 kg category |
|
|
1. |
Lise Legrand |
FRA |
France |
2. |
Anita Schätzle |
GER |
Germany |
3. |
Anna Shamova |
RUS |
Russia |
4. |
Ewelina Pruszko |
POL |
Poland |
5. |
Stanka Zlateva |
BUL |
Bulgaria |
6. |
Nina Nilsen |
NOR |
Norway |
7. |
Marina Gastl |
AUT |
Austria |
8. |
Eda Toraman |
TUR |
Turkey |
9. |
Ekaterina Burmistrova |
UKR |
Ukraine |
10. |
Heidi Martti |
FIN |
Finland |
|
|
||
|
LF.72 kg category |
|
|
1. |
Svetlana Martinenko |
RUS |
Russia |
2. |
Nina Englich |
GER |
Germany |
3. |
Svetlana Saenko |
UKR |
Ukraine |
4. |
Monika Koualska |
POL |
Poland |
5. |
Kataezynd Juszezak |
ITA |
Italy |
6. |
Maider Unda |
ESP |
Spain |
7. |
Cecilia Alenius |
SWE |
Sweden |
8. |
Zarife Yildirim |
TUR |
Turkey |
9. |
Valentina Raycheva |
BUL |
Bulgaria |
|
|
BAYANLAR TAKIM KLASMANI |
|
||
|
|
11.-14.4.2002- |
|||
|
|
|
|||
|
|
GÜREŞÇİ SAYISI |
|
237 |
|
|
|
ÜLKE |
|
33 |
|
|
|
Maç sayısı |
|
343 |
|
|
|
|
|||
|
1 |
RUS |
Russia |
56 |
|
|
2 |
GER |
Germany |
48 |
|
|
3 |
POL |
Poland |
47 |
|
|
4 |
UKR |
Ukraine |
46 |
|
|
5 |
SWE |
Sweden |
32 |
|
|
6 |
BUL |
Bulgaria |
23 |
|
|
7 |
FRA |
France |
22 |
|
|
7 |
NOR |
Norway |
22 |
|
|
9 |
ESP |
Spain |
17 |
|
|
10 |
ITA |
Italy |
16 |
|
|
11 |
TUR |
Turkey |
15 |
|
|
12 |
GRE |
Greece |
14 |
|
|
13 |
BLR |
Belarus |
11 |
|
|
14 |
FIN |
Finland |
5 |
|
|
15 |
AUT |
Austria |
4 |
|
|
15 |
LAT |
Latvia |
4 |
|
|
17 |
HUN |
Unkari |
1 |
|
|
17 |
CZE |
Czech Republic |
1 |
|
|
19 |
GEO |
Georgia |
0 |
|
|
20 |
ISR |
Israel |
0 |
|
|
21 |
ARM |
Armenia |
0 |
|
|
22 |
ROM |
Romania |
0 |
|
|
23 |
AZE |
Azerbaidjan |
0 |
|
|
24 |
DEN |
Denmark |
0 |
|
|
25 |
EST |
Estonia |
0 |
|
|
26 |
LTU |
Lithuania |
0 |
|
|
27 |
SVK |
Slovakia |
0 |
|
|
28 |
YUG |
Jugoslavia |
0 |
|
|
29 |
POR |
Portugal |
0 |
|
|
30 |
SUI |
Switzerland |
0 |
|
|
31 |
CRO |
Croatia |
0 |
|
|
32 |
MDA |
Moldova |
0 |
|
|
33 |
NED |
Netherlands |
0 |
|
BÜYÜK BAYANLAR DÜNYA SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI
Halkida-YUNANİSTAN
2-3 KASIM 2002
|
MÜSABAKA SONUÇLARI
Dünya Büyük Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası
Yunanistan`ın Halkida kentinde başladı.Türk sporcular ilk gün müsabakalarında 3
galibiyet, 2 yenilgi aldı..
34 ülkeden 150
sporcunun katıldığı şampiyonanın ilk gününde Türk sporcular 3 galibiyet, 2
yenilgi aldı.
51 kiloda mindere çıkan Uğurun Perçin ilk maçında, Bulgar rakibi Julietta Okot`u
8-5 sayıyla yendi. Perçin, ikinci maçında Fransız Farah Touchi ile karşılaşacak.
55 kiloda mücadele eden Zeynep Yıldırım, ilk müsabakasında, Kazak Zhanna
Kaikenova`yı 3-0 sayıyla yenerek, ikinci maçta İsveçli Ida Theres Karlsson`un
rakibi oldu.
72 kilodaki Türk güreşçisi Zarife Yıldırım, minderdeki ilk mücadelesinde,
Norveçli Nina Nielsen`i 6-0 sayıyla mağlup etti. Yıldırım, ikinci
karşılaşmasında Yunan rakibi Sofia Kambanari ile karşı karşıya gelecek.
48 kiloda Türkiye`yi temsil eden Ayşe Güneri ise ilk maçında, Peru`dan Flor
Quispe`ye 11-5 sayıyla ve ikinci mücadelesinde de Rumen Nicoleta Badea`ya 6-1
sayıyla yenilmekten kurtulamadı. Güneri, üçüncü müsabakasını İtalyan Annalia
Debiasi ile yapacak
CUMARTESİ GÜNÜ YAPILAN MAÇLAR
48
KG
|
Bayan milli takımımızdan 72 kg da Zarif Yıldırım Yarı final maçında Çinli wang xu pin'e 3.40 sn tuşla mağlup olarak Bronz mücadele etme hakkını elde etti.Bronz madalya mücadelesinde Polonyalı Edyte Witkowsa ile karşılaşacak.Zarife yıldırım Polonyalı rakibine yenilerek 4 cü oldu.Milli takımımız 4 sporcu ile katıldığı bu şampiyonada madalya kazanamadı.
DÜNYA BAYANLAR SERBEST GÜREŞ ŞAMPİYONASI SONUÇLARI
48 Kg GENEL KLASMAN
Points |
Warnings |
||||||||
Rank |
Nr |
Competitor Name |
NAT |
Pc |
Pt |
O |
P |
Time |
Medals/Remarks |
1. |
14 | WAGNER Brigitte | GER | 3 | 4 | 0 | 0 | 22:18 | GOLD Medal |
2. |
1 | KARAMCHAKOVA Inga | RUS | 1 | 3 | 0 | 0 | 15:46 | SILVER Medal |
3. |
8 | HELLSTROM Ida | SWE | 4 | 3 | 0 | 0 | 21:49 | BRONZE Medal |
4. |
23 | BADEA Nicoleta | ROM | 0 | 0 | 0 | 1 | 22:48 | |
5. |
10 | HUYNH Carol | CAN | 1 | 3 | 0 | 0 | 18:00 | |
6. |
18 | MARY Lauriane | FRA | 1 | 1 | 0 | 1 | 12:27 | |
7. |
20 | BARRAZA SANCHEZ Angeles | MEX | 0 | 0 | 0 | 0 | 10:52 | |
8. |
6 | CARIPA Mayelis | VEN | 0 | 0 | 0 | 0 | 10:22 | |
9. |
26 | QUISPE Flor | PER | 8 | 22 | 0 | 1 | 13:56 | |
10. |
21 | KOLONI Myrsini | GRE | 6 | 16 | 0 | 1 | 16:56 | |
11. |
7 | MIRANDA Patricia | USA | 5 | 15 | 0 | 0 | 11:38 | |
12. |
22 | ABUJA Alicia | ESP | 4 | 4 | 0 | 1 | 10:50 | |
13. |
24 | DEBIASI Annalisa | ITA | 4 | 8 | 0 | 0 | 12:32 | |
14. |
13 | NOGUCHI Mika | JPN | 4 | 7 | 0 | 1 | 12:00 | |
15. |
15 | LI Hui | CHN | 3 | 10 | 0 | 0 | 9:21 | |
16. |
17 | KALESNIKAVA Tatsiana | BLR | 3 | 8 | 0 | 0 | 12:00 | |
17. |
11 | REBAR Inessa | UKR | 3 | 8 | 0 | 0 | 12:00 | |
18. |
5 | LAUVSTAD Nora | NOR | 3 | 7 | 0 | 2 | 12:00 | |
19. |
2 | MATKOWSKA Iwona | POL | 3 | 3 | 0 | 1 | 7:40 | |
20. |
25 | GUNERI Ayse | TUR | 2 | 6 | 0 | 1 | 16:36 | |
21. |
19 | RISTEVSKA Lila | AUS | 1 | 9 | 0 | 1 | 11:25 | |
22. |
16 | WILD Karin | SUI | 1 | 2 | 0 | 0 | 6:27 | |
23. |
12 | KAMINI Yadav | IND | 1 | 2 | 1 | 2 | 12:00 | |
24. |
4 | PETROVA Vladislava | BUL | 1 | 1 | 0 | 0 | 8:59 | |
25. |
9 | ENKHJORGAL Tsogtbazar | MGL | 1 | 1 | 0 | 1 | 6:37 | |
26. |
3 | JI-YOUNG Park | KOR | 0 | 0 | 0 | 1 | 7:03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TAKIM KLASMANI
1. Japan, 47
2. Sweden, 34
3. Russia, 32
4. Germany, 27
5. Greece, 26
6. Poland, 25
7. Canada, 24
8. Ukraine, 21
9. France, 21
10. China, 21
11. USA, 19
12. Turkey, 12
13. Mexico, 12
14. Norway, 8
14. Puerto Rico, 8
BÜYÜKLER KATEGORİSİ BAYANLAR DA GÜREŞ BRANŞINDA
TARİHTE ALINAN BÜTÜN SONUÇLAR